POGRANICZA - wystawa ukraińskich artystek

Pogranicza - wystawa ukraińskich artystek

Otwarcie wystawy ukraińskich artystek "POGRANICZA", 22 kwietnia 2022, Biała Synagoga w Sejnach.

Pogranicze jest pojęciem związanym z przestrzenią powstającą tam, gdzie przecinają się granice różnych krajów, języków i kultur. Granica jako taka oddziela od siebie państwa i kultury. Pogranicze, gdzie tworzy się mozaika grup etnicznych, tradycji duchowych i idei, to zarówno szansa, jak i wyzwanie dla granic, ponieważ te ustanawiają odrębne zasady i prawa.

Ukraińscy artyści oraz animatorzy kultury przybyli do Sejn i całego regionu na zaproszenie Fundacji „Pogranicze”, przybyli do miejsca, gdzie buduje się mosty między różnymi narodowościami i kulturami. Przybyli tutaj będąc już ludźmi pogranicza…

Wystawa zbiorowa „Pogranicze” to opowieść o ukraińskich artystach – uczestnikach rezydencji poświęconej zgłębianiu i nadawaniu wyrazu własnemu pograniczu, rozpościerającemu się między wojną a pokojem, w czasie, w którym życie dzieli się na „przed” i „po”, a wspomnienia przeszłości konfrontowane są z nieznanym jutrem. Tworzyli oni swoje dzieła w różnej formie artystycznej, ale zawsze w obliczu wojny w Ukrainie i tajemnicy życia, tej ulotnej chwili, która trwa mino wszystko.

Uczestniczkami rezydencji i autorkami dzieł na wystawie są:

Olga Tkachova „VONA”

Halyna Dudar

Khrystyna Melenchuk

Olena Sarzhenko

Solomiya Loboda

Ksenia Logvinenko

Maryana Sovin

Maryna Levchenko

Kuratorką i menadżerką wystawy jest Mariia Vasylets, a jej projektantką Olga Tkachova „VONA”.