Pogranicze jest pojęciem związanym z przestrzenią powstającą tam, gdzie przecinają się granice różnych krajów, języków i kultur. Granica jako taka oddziela od siebie państwa i kultury. Pogranicze, gdzie tworzy się mozaika grup etnicznych, tradycji duchowych i idei, to zarówno szansa, jak i wyzwanie dla granic, ponieważ te ustanawiają odrębne zasady i prawa.
Ukraińscy artyści oraz animatorzy kultury przybyli do Sejn i całego regionu na zaproszenie Fundacji „Pogranicze”, przybyli do miejsca, gdzie buduje się mosty między różnymi narodowościami i kulturami. Przybyli tutaj będąc już ludźmi pogranicza…
Wystawa zbiorowa „Pogranicze” to opowieść o ukraińskich artystach – uczestnikach rezydencji poświęconej zgłębianiu i nadawaniu wyrazu własnemu pograniczu, rozpościerającemu się między wojną a pokojem, w czasie, w którym życie dzieli się na „przed” i „po”, a wspomnienia przeszłości konfrontowane są z nieznanym jutrem. Tworzyli oni swoje dzieła w różnej formie artystycznej, ale zawsze w obliczu wojny w Ukrainie i tajemnicy życia, tej ulotnej chwili, która trwa mino wszystko.
Uczestniczkami rezydencji i autorkami dzieł na wystawie są:
Olga Tkachova „VONA”
Halyna Dudar
Khrystyna Melenchuk
Olena Sarzhenko
Solomiya Loboda
Ksenia Logvinenko
Maryana Sovin
Maryna Levchenko
Kuratorką i menadżerką wystawy jest Mariia Vasylets, a jej projektantką Olga Tkachova „VONA”.