Pogranicze we Lwowie

Pogranicze we Lwowie

6 - 9 września - podróż Pogranicza do Lwowa, w którą udali się Krzysztof Czyżewski i Iryna Mularchuk.

Pobyt we Lwowie rozpoczął się 6 września od gościnnego wykładu “Kultura i wojna” Krzysztofa Czyżewskiego dla studentów Ukraińskiego Uniwersytetu Katolickiego w ramach wykładów “Open Access”. Rozmawiali o kulturze jako soft power, o imperializmie oraz kolonializmie, o transformacji i drodzę do zwycięstwa.

Link do spotkania:

Niezwykle ważnym punktem programu był Kongres Kultury, odbywający się w przestrzeniach Politechniki Lwowskiej organizowany przez Institute of Cultural Strategy wspólnie ze stowarzyszeniem “Virmenska 35” w którym wziął udział Krzysztof Czyżewski. 7 września uczestniczył w panelu dyskusyjnym “Translating the Experience of War” wraz z Robertem Campbellem (Japonia) i Dianą Vonnak (Węgry). Spotkanie poprowadził Ostap Sływynski, którego książka “Słownik Wojny” ukazała się w tym roku w Wydawnictwie Pogranicze.

Link do spotkania:

7 września w Art Centrum Дзиґа / Dzyga odbyło się niezwykle wzruszające spotkanie kawiarni literackiej Cafe Europa, w którym uczestniczyła aż dziesiątka spośród czterdziestu autorów tworzących wydawaną przez Wydawnictwo Pogranicze serię poetycką “Biblioteka Poezji Ukraińskiej - w Obliczu Wojny”: Julia Browarna, Oksana Zabużko, Hałyna Kruk, Julia Musakowska, Kateryna Michalicyna, Hanna Osadko, Ołena Stepanenko, Łesyk Panasiuk, Nazar Fedorak, Jaryna Czornohuz. Poprowadzili Cafe Europa Krzysztof Czyżewski i Iryna Mularczuk. Do późnego wieczora w tej niezwykłej przestrzeni, współtworzonej przez przyjaciół Pogranicza, rozbrzmiewała poezja ukraińska, która powstała w czasie rosyjskiej agresji na Ukrainę oraz muzyka świetnego gitarzysty z Ukrainy Tarasa Kuszniruka.

Link na spotkanie:

8 września Krzysztof Czyżewski wraz Iryną Mularczuk, zaprezentowali ukraińsko-polskie wydawnictwa, które ukazały się w Pograniczu w ciągu ostatnich dwóch lat, studentom Lwowskiego Uniwersytetu Narodowego im. Iwana Franki. Do spotkania dołączyła również Julia Musakowska, która jest autorką tomiku “Żelazo” serii poetyckiej “W obliczu wojny”. Spotkanie poprowadziła Olena Haleta. Krzysztof Czyżewski opowiedział również o działalności Fundacji Pogranicze oraz Ośrodka "Pogranicze - sztuk, kultur, narodów", o samej ideę “pogranicza” odziedziczonej po Czesławie Miłoszu: porozumienie zamiast separacji, dialog zamiast konfrontacji czy asymilacji.

Wszystkie spotkania przyciągnęły liczne grono słuchaczy.

O spotkaniu można przeczytać również tutaj:

https://philology.lnu.edu.ua/news/poeziia-na-pohranychchi-zustrich-iz-kshyshtofom-chyzhevskym

8 września odbyła się również konferencja "Dialogue of cultures: polyethnic Bohuslav" w Bohusławie, historycznym mieście w obwodzie kijowskim, w którym przez wieki współistniały trzy kultury: ukraińska, polska i żydowska. Uczestnicy zastanawiali się nad tym, jak zachować historyczne tradycje Bohusławia, wykorzystując doświadczenia innych krajów. Krzysztof Czyżewski wziął udział online w panelu “Problems of identity and memory in local towns and ways to resolve them” z wykładem “Pamięć i kultura solidarności” i podzielił się swoim doświadczeniem założenia oraz prowadzenia Fundacji Pogranicze i Ośrodka "Pogranicze - sztuk, kultur, narodów" w Sejnach.

Program konferencji:

O konferencji:

9 września Olena Husejnowa poprowadziła wywiad z Krzysztofem Czyżewskim, który ma tytuł “Świat ma się nauczyć ukraińskiego słowa Peremoha”, dla radia “Kultura”, które działa nawet na terenach okupowanych Ukrainy. Wywiad był tłumaczony na ukraiński przez Irynę Mularczuk.

Wywiadu można posłuchać tutaj:

Oprócz wydarzeń w trakcie pobytu we Lwowie odbyły się również rozmowy partnerskie o współpracy.