w programie m.in:
utwory Jana Sebastiana Bacha, Giovanni Girolamo Kapsbergera, Antonio Vivaldiego, Claudio Monteverdiego i Nicolasa Valleta
wykonawcy:
Justyna Rekść-Raubo – viole da gamba, wiolonczela oraz śpiew
Henryk Kasperczak – lutnia renesansowa, chitarrone
„SI DOLCE TORMENTO” – to słowno-muzyczny program przedstawiający wyjątkowo oryginalne dawne instrumentarium. Justyna Rekść-Raubo (viole da gamba, śpiew) i Henryk Kasperczak (lutnie) wykonają muzykę Renesansu i baroku, przybliżając instrumenty z rodziny lutniowej. Zwykło się uważać, że nic lepiej nie wyrazi smutku jak płaczliwe tony wiolonczeli, violi da gamba lub surowe brzmienie lutni, których strój bezpośrednio został zaczerpnięty z tonów obrotu sfer niebieskich. Nic też lepiej nam nie osłodzi trudnej rzeczywistości… Wszystkie te instrumenty są bowiem na usługach melancholii, czyli tego stanu, który wprowadza nas w zadumę i prowadzi do wzniosłej refleksji. W programie koncertu znajdzie się wokalno-instrumentalna muzyka anonimowych twórców z XVI i XVII wieku, a także utwory Jana Sebastiana Bacha, Antoniego Vivaldiego czy Girolamo Kapsbergera.
wykonawcy:
Justyna Rekść-Raubo
Jest laureatką II nagrody i wyróżnienia na II Warszawskim Konkursie Wiolonczelowym w 1989 roku. Ukończyła warszawską Akademię Muzyczną im. F. Chopina w klasie wiolonczeli prof. Andrzeja Zielińskiego oraz Akademię Muzyczną w Krakowie, w klasie violi da gamba i violone prof. Rainera Zipperlinga. Stypendystka Fundacji im. S. Batorego (udział orkiestrowych warsztatach orkiestrowych i dyrygenckich Letniej Akademii w Annaghmakerrig w Irlandii w 1997 r.). Doskonaliła swe umiejętności biorąc udział w licznych kursach i zajęciach mistrzowskich u wybitnych artystów i pedagogów takich jak: Kazimierz Michalik, Władysław Kłosiewicz, Miloš Sadlo, Marie Leonhardt, Tobias Kühne, Jaap ter Linden, Marc Caudle, Petr Wagner, Bruno Cocset oraz Paolo Pandoflo. Obecnie wykłada grę na violi da gamba na Uniwersytecie Muzycznym Fryderyka Chopina w Warszawie.
Od 1995 roku występuje w zespole „Musicae Antiquae Collegium Varsoviense” w Warszawskiej Operze Kameralnej, specjalizując się w wykonawstwie basso continuo. Z MACV brała udział w festiwalach poświęconych barokowej twórczości kameralnej i operowej. Współpracowała także z zespołami prowadzonymi m.in. przez Agatę Sapiechę, Aureliusza Golińskiego, Liliannę Stawarz, Tomasza Adamusa, Aleksandra Tomczyka, Marka Toporowskiego, Dariusa Stabinskasa („Brevis Consort”, Litwa) i Petra Wagnera („Tourbillon”, Czechy). Założycielka polsko-litewskiej orkiestry instrumentów historycznych „KORONA”. Jej muzyczne zainteresowania sięgają także muzyki nowej. W latach 1993-2005 Justyna Rekść-Raubo była członkiem zespołu NONSTROM zajmującego się wykonawstwem muzyki współczesnej, założonego przez Pawła Mykietyna. Brała udział w prawykonaniach wielu utworów napisanych specjalnie dla zespołu oraz występowała na międzynarodowych festiwalach, m.in. na „Warszawskiej Jesieni”, „XIX Biennale Muzyki Współczesnej” w Zagrzebiu, „Musica Polonica Nova” we Wrocławiu, „Hofkonzerte im Podewil” w Berlinie, „KONTRASTY” we Lwowie. Jest inicjatorem i współorganizatorem serii koncertów muzyki XX wieku „NONSTROM prezentuje” w Zamku Ujazdowskim. Począwszy od sezonu 97/98 NONSTROM był „ensemble In residence” przy Centrum Sztuki Współczesnej. Jako członek zespołu była nominowana do nagrody „Paszport POLITYKI” oraz została laureatką IV Międzynarodowego Konkursu Młodej Kultury w Düsseldorfie. W wyniku zainteresowania zagadnieniem percepcji muzyki dawnej i współczesnej Justyna Rekść-Raubo zainicjowała byt „Kapeli Jazdowskiej” związanej z Zamkiem Ujazdowskim w Warszawie. Dla „Kapeli” powstał także szereg utworów kompozytorów polskich i litewskich (m.in. A. Miłosza, Z. Koniecznego i B. Kutavičiusa) prawykonanych w latach 2011–2014. Dokonała nagrań archiwalnych dla PR i TV oraz płytowych.
Z jej inicjatywy odbyło się wiele wydarzeń muzycznych. Do najważniejszych należy zaliczyć serię koncertów muzyki współczesnej „NONSTROM prezentuje”, a następnie „GALERIĘ MUZYKI aukso”, „LAKMUS”, „LUTOSFERY”, „PROBÓWKA” w Zamku Ujazdowskim, współorganizację obchodów stulecia Galerii „Zachęta”, cykl koncertów i wydarzeń interdyscyplinarnych „ZACHĘTA dla młodych” oraz serii zamówień kompozytorskich oraz koncertów pod nazwą „Muzyczny Sejsmograf”. Wraz z Markiem Mosiem Justyna Rekść-Raubo jest inicjatorem i dyrektorem festiwalu „Letnia Filharmonia AUKSO”, odbywającego się do 2019 roku każdego lata na Suwalszczyźnie (oraz od 2014 w Pieninach). Założycielka i fundatorka „FUNDACJI f.o.r.t.e.” oraz (wraz z K. Kilianem) „FUNDACJI MUZYKI aukso”.
Henryk Kasperczak
Absolwent Królewskiego Konserwatorium w Hadze w klasie lutni Toyohiko Satoh i Akademii Muzycznej w Krakowie oraz muzykologii Uniwersytetu Adama Mickiewicza w Poznaniu. Od ponad 25 lat aktywnie współtworzy cykle koncertowe oraz projekty operowe w kraju i za granicą z wybitnymi solistami i orkiestrami. Uczestniczył w koncertach oratoryjno-kantatowych prowadzonych przez wybitnych, światowych mistrzów: Anthony Rooley’a, Paula Goodwina, Paula McCreesha, Mike Fentross’a, Ryo Terakado i in. Koncertował z polskimi zespołami grającymi na instrumentach historycznych: Altri Strumenti, Arte dei Suonatori, Concerto Polaco, Academia del’Arcadia, Cantores Viridimontani, Collegium Vocale, Kapela Jazdowska, z niderlandzkimi zespołami muzyki renesansowej (m.in. Ensamble Con Misura) oraz muzyki współczesnej (Royal Ensemble).
Na przestrzeni lat dokonał kilkudziesięciu nagrań studyjnych, radiowych i telewizyjnych. Jako wykładowca i pedagog prowadzi kursy muzyki renesansowej, niejednokrotnie zasiada także w składzie jury konkursowych i festiwalowych. Współorganizuje festiwale muzyki dawnej dla młodzieży w Gostyniu, Malborku i Kaliszu. Od 2005 roku należy do formacji Amaryllis, (której celem jest łączenie muzyki dawnej z rockiem progresywnym), wykorzystując tam lutnię, teorbę, pistalę, dudy, rbę i saz.
Znaczną część aktywności zawodowej Henryk Kasperczak poświęca szeroko pojętej pedagogice. Jest wykładowcą Historycznych Praktyk Wykonawczych i gry na lutni w Akademii Muzycznej w Poznaniu, Łodzi oraz w Warszawie. Jest autorem książki Lutnia dawniej i dziś. Jako wykładowca przedmiotów teoretycznych prowadzi regularne zajęcia i warsztaty z zakresu historii muzyki, harmonii, kontrapunktu, basso continuo i improwizacji. Jest autorem ponad 50 naukowych artykułów i książek, a także współtwórcą wielu wydawnictw naukowych i artystycznych.
Prosimy i wyłączenie wszelkich urządzeń dźwiękowych i nieużywanie rejestratorów audio-video.