Oksana Zabużko

Oksana Zabużko. Fot. Wiesław Szumiński

Oksana Zabużko

Jedna z czołowych ukraińskich pisarek, autorka ponad dwudziestu książek (poezja, proza, eseistyka, filozofia), laureatka wielu nagród krajowych i zagranicznych. Wykładała na uniwersytetach w USA (Pensylwania, Harward, Pittsburgh). Jej książki i artykuły zostały przetłumaczone na języki: polski, angielski, francuski, niemiecki, czeski, węgierski, chorwacki, bułgarski, rosyjski, perski. W Polsce ukazały się powieści Badania terenowe nad ukraińskim seksem (2003) i Muzeum porzuconych sekretów (2012), zbiór opowiadań Siostro, siostro (2007) i wywiad rzeka Ukraiński palimpsest. Oksana Zabużko w rozmowie z Izą Chruślińską (2013). W 2013 r. za Muzeum porzuconych sekretów otrzymała Nagrodę Literacką „Angelus”. Mieszka w Kijowie. (www.wydawnictwoagora.pl)

Podczas rezydencji programu Pogranicze / Ukraina w Miedzynarodowym Centrum Dialogu w Krasnogrudzie Oksana Zabużko pisała książkę "My longest Book Tour".

Była gościem spotkania autorskiego w cyklu Kawiarnia Literacka "Piosenka o Porcelanie" w Dworze Miłosza w Krasnogrudzie. Wielkie Xięstwo Poezji. Miłosz / Ukraina / Mickiewicz. Debata: Pod Gwiazdą Piołun. Z Oksaną Zabużko rozmawia Krzysztof Czyżewski.

Czas rezydencji: 1 czerwca - 9 lipca