Tratwa Muzykantów - Frank London i Lorin Sklamberg z Orkiestrą Klezmerską Teatru Sejneńskiego. Dzisiaj w Białej Synagodze w Sejnach!

Tratwa 2022, Frank London I Lorin Sklamberg i OKTS

Kolejna odsłona programu Tratwa Muzykantów, w którym Orkiestra Klezmerska zaprasza swoich mistrzów do tworzenia nowej muzyki żydowskiej. Zapraszamy do Białej Synagogi w środę 10 sierpnia o godz. 20, wstęp wolny!

Tratwa Muzykantów pomiędzy Nowym Jorkiem a Sejnami to międzynarodowe twórcze spotkanie muzyków poświęcone wielokulturowej tradycji pogranicza, której ważną częścią niegdyś była kultura jidysz. Istotą programu jest spotkanie wybitnych muzyków i kompozytorów z instrumentalistami Orkiestry Klezmerskiej Teatru Sejneńskiego.

Tratwa to prezentacje muzyczne, ale co ważne, to też dla młodzieży z Sejn bezpośrednie spotkanie z historią żydowskich mieszkańców miasteczka. Czasami koncerty przeradzają się dyskusje, albo opowieści najstarszych mieszkańców. W podtytule projektu znajdują się nazwy miejsc – Sejny i Nowy Jork, które mają znaczenie symboliczne. Sejny symbolizują miasta i miasteczka w Europie Środkowej gdzie żyła i rozwijała się kultura jidysz. Nowy Jork zaś symbolizuje świat, gdzie osiedlali się emigranci żydowscy opuszczający Europę na przełomie XIX i XX wieku wywożąc i przechowując tradycje muzyki klezmerskiej. Na początku lat 90tych przywieźli ją do Europy powodując zainteresowanie tą muzyką wśród twórców europejskich. Dzisiaj muzycy europejscy poszukujący odniesień do tradycji w budowaniu muzyki nowoczesnej i eksperymentalnej uznają muzykę żydowska za źródło istotnej inspiracji. Muzyka klezmerska jest elementem kultury pogranicza, ponieważ w swojej formie chociażby w skalach, ma bardzo rozpoznawalny, niezmienny charakter. Natomiast niezwykle ważne było miejsce, gdzie muzyka klezmerska funkcjonowała w społeczności żydowskiej. Brzmienie przejmowało wiele z tradycji muzycznych sąsiadów, dlatego też niezwykle charakterystyczna jest tradycja klezmerska z Rumunii, Węgier, Polski, Białorusi czy Ukrainy. Nowy Jork nazywa się stolicą świata, Sejny to malutkie miasteczko na pograniczu polsko - litewskim.

Frank London – nowojorczyk, trębacz, członek wielu zespołów spod szyldu awangardy jazzu. Twórca najważniejszych zespołów muzyki żydowskiej w Stanach Zjednoczonych, takich jak chociażby Hassidic New Wave. Kierownik muzyczny zespołu The Klezmatics, wraz z którym zdobył nagrodę Grammy.

Lorin Sklamberg – słynny wokalista i wykonawca pieśni w języku jidysz Nowego Jorku. Członek wielu zespołów, z The Klezmatics laureat nagrody Grammy.

Dofinansowano ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego pochodzących z Funduszu Promocji Kultury – państwowego funduszu celowego, w ramach programu „Muzyka”, realizowanego przez Narodowy Instytut Muzyki i Tańca.