Muzyka Miejsca KONCERTY

muzyka miejsca

Cykl profesjonalnych koncertów nowej muzyki polskiej i europejskiej organizowanych przez młodzieżową pracownię nagrań terenowych "Muzyka Miejsca" w pogranicznych Sejnach, miasteczku oddalonym od dużych centrów nauki i kultury. Pracownię tworzą młodzi Polacy, Litwini i Rosjanie staroobrzędowcy, którzy na codzień pracują nad sejneńskim fieldrecordingiem. Zostanie otwarta nowa przestrzeń dla nowoczesnej współczesnej muzyki, która będzie zaprezentowana w niecodzienny i profesjonalny sposób dla publiczności w miejscach ważnych dla pejzażu dźwiękowego Sejn i Sejneńszczyzny. Wystąpią znakomici artyści, których muzyka jest silnie związana z miejscem i wynikająca z sytuacji zakorzenienia. Zadaniem projektu będzie przyciągnięcie poprzez muzykę jak najszerszej publiczności, a co za tym idzie - powstania środowiska silnie związanego ze swoim miejscem pochodzenia. Program powstanie w ścisłej współpracy ze szkołami średnimi i organizacjami młodzieżowymi w Sejnach i w Litwie.

Na dźwiękowej mapie Sejneńszczyzny znajdą się też punkty dokumentujące konkretne koncerty muzyki współczesnej, która zabrzmi w ważnych symbolicznie i zarazem ciekawych akustycznie miejscach naszego polsko-litewskiego pogranicza (sejneński klasztor podominikański, kościół ewangelicki, sejneńska Biała Synagoga, scena św. Jana we wsi Burbiszki nad jeziorem granicznym Gaładuś, Dwór Miłosza w Krasnogrudzie). Muzyka Miejsca, goszcząc twórców dźwiękowych, pomoże przygotować mieszkańców okolicy do odbioru eksperymentalnej muzyki niosącej nową opowieść o teraźniejszym świecie. Wokół zorganizowanych koncertów odbędą się spotkania z artystami poświęcone ich rzemiosłu, filozofii słuchania i dźwięku.

PROGRAM koncertów:

10 maja - Antonina Nowacka - wokalistka i kompozytorka, która szczególnie interesuje się naturą dźwięku.

9 czerwca - Pijus Džiugas Meižis - litewski kompozytor i muzyk elektroniczny.

20 czerwca - Teoniki Rożynek - polska kompozytorka, laureatka Paszportu Polityki oraz nagrody za muzykę na Festiwalu Polskich Filmów Fabularnych w Gdyni.

21 września - Marcin Dymitr aka Emiter - porusza się w kręgu elektroniki, field recordingu i muzyki improwizowanej.

3 października - Arturas Bumšteinas - litewski kompozytor i wszechstronny artysta dźwiękowy.

8 listopada - Aleksandra Słyż - kompozytorka, sound designerka, realizatorka dźwięku.

07_Logo MKiDN_mono_biale_tlo_CMYK-01

Dofinansowano ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego pochodzących z Funduszu Promocji Kultury.