Tratwa Muzykantów pomiędzy Nowym Jorkiem a Sejnami 2022. Egil Kalman, Raphael Rogiński i Orkiestra Klezmerska Teatru Sejneńskiego.

Raphael Rogiński Egil Kalman  plakat 19 VIII 2022spłaszczony jpg

Zapraszamy bardzo serdecznie do sejneńskiej Białej Synagogi, piątek 19 sierpnia, g. 20, wstęp wolny! Dla wszystkich tych, którzy nie mogą być w Sejnach na koncercie, przygotowaliśmy transmisję online na stronie fb Orkiestry i kanale youtube Pogranicza.

Kolejna odsłona programu Tratwa Muzykantów pomiędzy Nowym Jorkiem a Sejnami. Muzycy Orkiestry Klezmerska Teatru Sejneńskiego zapraszają wybitnych muzyków do tworzenia nowej muzyki w oparciu o tradycję żydowską, ku pamięci dawnych mieszkańców Sejn. Koncert i otwarte próby odbywają się w dawnej jesziwie i Białej Synagodze.

Raphael Rogiński - gitarzysta, kompozytor i wykonawca, improwizator, animator kultury, a także badacz folkloru muzycznego. Wykształcony jazzowo i klasycznie, edukację poszerzył o muzykologię i etnomuzykologię. Miks tych dwóch dróg jest wyznacznikiem stylu jego twórczości pod względem kompozytorskim jak i wykonawczym. Głęboko związany z kulturą żydowską, prowadzi badania nad jej zapomnianymi tradycjami przekładając ich znaczenie na współczesność.

Egil Kalman - skandynawski geniusz, kontrabasista, koncert wykona na specjalnym skonstruowanym przez siebie syntezatorze modularnym. Egila rodzina pochodzi z Islandii, urodził się w Norwegii, uczył się w Szwecji, znakomity uniwersytet muzyczny ukończył w Kopenhadze, gdzie mieszka i pracuje.

Całą swoją solową twórczość opiera na skandynawskich formach ludowych, przede wszystkim na tańcach szwedzkich nazywanych swojsko "polska".

Dofinansowano ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego pochodzących z Funduszu Promocji Kultury – państwowego funduszu celowego, w ramach programu „Muzyka”, realizowanego przez Narodowy Instytut Muzyki i Tańca.