Muzyka Miejsca 2007

Muzyka Miejsca jest projektem pracowni muzycznej Ośrodka „Pogranicze – sztuk, kultur, narodów” z Sejn. Głównym założeniem tego programu jest tworzenie możliwości spotkania i wspólnej pracy młodych tekściarzy i instrumentalistów sejneńskiego środowiska hiphopowego z uznanymi muzykami nad próbą komponowania nowoczesnej struktury muzycznej. Zasadą wspólnego działania jest równouprawnione zaangażowanie Mistrzów i ich młodych Terminatorów w tworzenie harmonijnych brzmień Muzyki Miejsca. Do współpracy zostali zaproszeni artyści, których muzyka opiera się na improwizacji, poszukiwaniu i eksperymentach na fakturze dźwięku i rodzaju brzmienia.

Istotnym jest odwołanie do własnego miejsca postrzeganego jako miejsce urodzenia, dom , podwórko, ulica oraz doświadczenie dnia codziennego z jednoczesnym sięganiem do kulturowego dziedzictwa.

Praca aranżacyjna skupia się przede wszystkim na odnajdywaniu na nowo starych dźwięków i słów dawnych pieśni. W muzyce podkreśla się kontekst czasu poprzez uwypuklenie trzasków i szumów ze starych zapisów, z drugiej strony dźwięki te służą do budowania nowoczesnych struktur rytmicznych i melodycznych. W tekście - sens starodawnej pieśni transponuje się z drewnianej wsi, zapachu lnianych samodziałów, dróżek polnych do blokowiska, asfaltu, sportowych butów i łatwo podanej odpowiedzi na trudne pytania z portalu google.com. To składanie w organiczną całość sampli analogowego nagrania z efektami cyfrowymi - instrumentów akustycznych z dźwiękami wygenerowanymi przez procesory komputerowe.

Muzyka Miejsca stara się w swoim brzmieniu wszystkie te światy pomieścić, równoważyć i łączyć.