Orkiestra Klezmerska Teatru Sejneńskiego na 32. Festiwalu Kultury Żydowskiej w Krakowie

Orkiestra Klezmerska Teatru Sejneńskiego na FKŻ w Krakowie / Shalom na Szerokiej / 1 lipca 2023

Po pięciu latach Orkiestra Klezmerska Teatru Sejneńskiego ponownie gościła na Festiwalu Kultury Żydowskiej w Krakowie, którego tegorocznym tematem był RUAH - powietrze.

Tym razem Orkiestra stanęła na jednej scenie z Frankiem Londonem i Lorinem Sklambergiem - nowojorskimi muzykami z zespołu The Klezmatics, leaderami odnowienia kultury żydowskiej w USA. Przedstawili publiczności aranżacje powstałe podczas zeszłorocznych warsztatów w Sejnach, które odbyły się w ramach programu “Tratwa Muzykantów pomiędzy Nowym Jorkiem a Sejnami”.

W tym roku Orkiestra zagrała dla publiczności festiwalowej dwa koncerty. Pierwszy odbył się w piątek, 30 czerwca, w Muzeum Inżynierii i Techniki na krakowskim Kazimierzu. W wypełnionej po brzegi sali rozbrzmiały nowe wersje znanych utworów z repertuaru “The Klezmatics” oraz tradycyjne tematy muzyki klezmerskiej. Po koncercie muzycy przenieśli się do festiwalowego klubu Alchemia, gdzie wspólnie z innymi artystami muzykowali na otwartej scenie jam session.

Dzień później, w sobotę, 1 lipca, Orkiestra otworzyła “Shalom na Szerokiej” - główny koncert festiwalu, który powrócił po pandemicznej przerwie. Prowadzeni przez Franka Londona i Lorina Sklamberga przedstawili zgromadzonej publiczności aranżacje, nad którymi pracowali w 2022 roku w Sejnach. Energia muzyki klezmerskiej poruszyła wypełnioną po brzegi ulicę Szeroką! Na zakończenie koncertu Orkiestra wyszła ponownie na scenę i z największymi nazwiskami świata muzyki żydowskiej zaproszonymi na festiwal zagrali wspólnie utwór zamykający koncert na Szerokiej.

Festiwal Kultury Żydowskiej w Krakowie, którego pierwsza edycja miała miejsce w 1988 roku, to największa prezentacja współczesnej kultury tworzonej przez Żydów na całym świecie. Więcej o festiwalu można przeczytaćtutaj.