Marcin Mokry ze swoim antywojennym poematem "Świergot" w Sejneńskiej Spółdzielni Jazzowej

Świergot, plakat

Marcin Mokry z pochodzenia Gliwicczanin, mieszkaniec sąsiednich Rachelan wystąpi z antywojennym poematem "Świergot", akompaniować mi będzie na akordeonie Bartek Horyza z Krakowa.

Bardzo serdecznie zapraszamy do Sejneńskiej Spółdzielni Jazzowej w sobotę, 9 kwietnia, o godz. 18, wstęp wolny.

"Świergot" Marcina Mokrego, to anty-wojenny poemat wykorzystujący całe spektrum środkowoeuropejskich technik awangardowych. Książka jest opisem wyimaginowanej przeprawy rodziny przez historię XXw. Czym może być przeżywanie rodzicielstwa, kiedy ma się za horyzont Srebrenicę, Sarajewo, Łódzkie Getto, współczesną Polskę? Oto jedno z pytań, które książka stawia.

Justyna Sobolewska wyraziła opinię, że poemat przypomina partyturę. Autor wraz z akordeonistą sonorystycznym Bartkiem Horyzą nagrał rozległe pasaże poematu w formie ekspresyjnego, muzycznego słuchowiska. Z relacji słuchaczy, również nie czytających poezji, wiadomo, że wykonanie silnie pobudza wyobraźnię. W najbliższą Sobotę będzie można się o tym przekonać samemu.

Marcin Mokry, urodzony 10 I 1980 w Gliwicach. Od 2015 kurator sceny literackiej Slot Art Festival. W 2017 wydał pierwszą książkę poetycką „czytanie. Pisma” (red. Jakub Kornhauser) uznaną za "jeden z najoryginalniejszych debiutów ostatnich lat". W 2019 wydał poemat "Świergot" (red. Krzysztof Siwczyk) " w którym poezja rozkwita w momentach skrajnej redukcji i zanikania języka na rzecz nieludzkiego, wszystko zalewającego szumu (jak z Levinasa, ale też Celana).” . Od 2019 roku realizuje wspólnie z Karoliną Wiśniewską projekt kulturalno-społeczny „Dings”, który miał swoją edycję m.in. na festiwalu „Góry Literatury” Nowa Ruda. W 2020 roku „Dings” został wybrany na największe na świecie targi książki artystycznej LA ART BOOK FAIR w MOCA w Los Angeles oraz publikacja pokonkursowa Social Art Award Book 2019 w Berlinie, prezentująca najważniejsze prace konkursowe. W 2022 wydał poemat "żywe linie nowe usta" (red. Dawid Kujawa), będący mockumentem literackim poświęconym T. Peiperowi. Nominowany był m.in. do Nagrody Literackiej Gdynia (2020).

Mieszka z rodziną w Rachelanach na Sejneńszczyźnie.

Bartek Horyza - akordeonista, kompozytor, poeta, plastyk. Laureat Połowu Poetyckiego (2021), do niedawna student Akademii Muzycznej w Gdańsku na wydziale jazzowym. Obecnie studiuje MISH na UJ. Współtworzy grupę wydawniczo-performatywną OBWODY.