Koncert Orkiestry Klezmerskiej Teatru Sejneńskiego w 80 rocznicę Powstania w Getcie Warszawskim

Akcja Żonkile - koncert Orkiestry Klezmerskiej Teatru Sejneńskiego, 15 kwietnia 2023 r.

Bierzemy udział w akcji Żonkile, serdecznie zapraszamy do sejneńskiej Dawnej Jesziwy na koncert Orkiestry Klezmerskiej Teatru Sejneńskiego.

Łączy nas Pamięć.

Koncert odbył się w sobotę, 15 kwietnia w Dawnej Jesziwie o godzinie 18, wstęp wolny.

ORKIESTRĘ KLEZMERSKĄ TEATRU SEJNEŃSKIEGO tworzą młodzi ludzie związani z Fundacją i Ośrodkiem „Pogranicze – sztuk, kultur, narodów” w Sejnach. Obie te instytucje w swojej pracy edukacyjnej i artystycznej odwołują się do wielokulturowego dziedzictwa Europy Środkowowschodniej.
Orkiestra powstała w trakcie pracy nad teatralną inscenizacją „Dybuka” Szymona An-skiego. Premiera spektaklu miała miejsce w 1996 roku. Od tego czasu trwa fascynująca przygoda młodych ludzi z pogranicznych Sejn z muzyką klezmerską. Dzisiaj to już kolejne pokolenie sejneńskich muzyków. Wielu młodych w Sejnach miało już okazję wtajemniczać się w sekrety muzyki klezmerskiej, ciągle dochodzą nowi, młodsi, zajmując miejsce odchodzących w dorosłe życie kolegów. Zmienia się też instrumentarium zespołu a tym samym jego brzmienie.
Muzyka klezmerska jest obecna w Sejnach w Białej Synagodze niemalże na co dzień. Letnie koncerty gromadzą szeroką publiczność i wrosły już w krajobraz sejneńskich wydarzeń kulturalnych. Orkiestra Klezmerska dla młodych z Sejn jest doświadczeniem, które czasem prowadzi dalej i wpływa na wybory oraz staje się ścieżką życia.