W Kownie rozpoczęła się międzynarodowa konferencja "Disputed Territories and Memory: Pathways to Agonism"

DisTerrMem - konferencja w Kownie - dzień 1

W czwartek, 28 września, w murach biblioteki Vlada Adamkusa w Kownie, rozpoczęła się międzynarodowa konferencja "Disputed Territories and Memory: Pathways to Agonism / Terytoria sporne i pamięć: ścieżki do agonizmu".

Konferencja jest podsumowaniem trwającego od pięciu lat międzynarodowego programu Disputed Territories and Memory (DisTerrMem), a jej gospodarzami są Instytut Wielkiego Księstwa Litewskiego w Kownie oraz Fundacja Pogranicze w Krasnogrudzie. Swój pobyt w Kownie uczestnicy konferencji rozpoczęli od spaceru ulicami miasta i prowadzeni przez jednego z koordynatorów, Tomasza Błaszczaka, poznali historię miasta, którego modernistyczna architektura została kilka dni temu wpisana na Listę Światowego Dziedzictwa UNESCO.

Za nami pierwszy dzień rozmów i wykładów w Kownie. Rozpoczęliśmy go od wykładu “Jak myśleć o historii XX wieku: historyk Europy Środkowo-Wschodniej w obliczu zła” wygłoszonego przez Aurimasa Švedasa. Po nim odbyła się sesja wykładów, podczas których temat spornych terytoriów, wojny i polityki pamięci wybrzmiał na podstawie opowieści badaczy z Pakistanu, Afganistanu, Armenii i Austrii. Kolejna sesja toczyła się wokół tematu przestrzeni agonistycznych, a jej gośćmi byli Oleg Reut (Rosja), Magdalena Rek-Woźniak (Polska), Siarhei Marozau (Białoruś) oraz Wali Aslam (University of Bath, Wielka Brytania).

Disputed Territories and Memory: Pathways to Agonism. Międzynarodowa konferencja w Kownie i Krasnogrudzie

DisTerrMem