4 grudnia w Dawnej Jesziwie odbył się koncert Pawła Szamburskiego z Orkiestrą Klezmerską Teatru Sejneńskiego. To już ostatnie wydarzenie w tym roku w ramach programu "Tratwa Muzykantów pomiędzy Nowym Jorkiem a Sejnami 2022", gdzie poprzez twórcze spotkania, na bazie starej tradycji powstaje nowa muzyka żydowska. Z Pawłem Szamburskim spotykaliśmy się od dawien dawna, jednym z pierwszych koncertów w Sejneńskiej Spółdzielni Jazzowej był Horny Trees, później Paweł był u nas kilkakrotnie z zespołem Cukunft i kwartetem klarnetowym Ircha. Czas na spotkanie solowe, skupiliśmy się na tradycji chasydzkich nigunów, pieśni - modlitw bez słów.
Repertuar składał się głównie z repertuaru dynastii Modrzycerów, chasydów wywodzących się spod Dęblina, wspólnie zaaranżowanych na sposób najzupełniej współczesny.
Zapraszamy do obejrzenia transmisji na żywo z koncertu i filmu dokumentującego spotkanie Orkiestry z Pawłem Szamburskim.
Transmisja na żywo koncertu na kanale YT Pogranicza.
Dofinansowano ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego pochodzących z Funduszu Promocji Kultury – państwowego funduszu celowego, w ramach programu „Muzyka”, realizowanego przez Narodowy Instytut Muzyki i Tańca.
PAWEŁ SZAMBURSKI - klarnecista / kompozytor / animator kultury
Urodzony w Warszawie 1w 1980 roku. Studiował antropologię kultury oraz muzykologię na UW.
Od ponad 20 lat aktywnie działa na polskiej i międzynarodowej scenie muzycznej. Związany ze środowiskiem artystycznym Lado oraz wytwórnią Lado ABC - realizuje festiwale, koncerty, warsztaty edukacyjne - aktywnie przyczyniając się do promocji i upowszechniania nowej muzyki polskiej. Szamburski współtworzy zespół BASTARDA, który w nowatorski sposób reinterpretuje muzykę dawną (średniowieczną i renesansową), a także inspiruje się szeroko pojętym folklorem - w tym chasydzkimi Nigunami, pięśniami Fado, a także polską muzyką ludową. W duecie SZAZA - Szamburski/Zakrocki - artysta działa na polu interdyscyplinarnym. Komponuje dla filmu, teatru, kina niemego czy słuchowisk radiowych. Paweł Szamburski tworzy również projekty solowe min: „Ceratitis Capitata” nawiązujący do muzyki liturgicznej pięciu wielkich religii basenu Morza Śródziemnego czy "Uroboros" stanowiący muzyczny komentarz dla najważniejszych rytuałów i obrzędów przejścia w życiu człowieka. W swojej pracy twórczej i kompozytorskiej najczęściej wykorzystuje klarnety, głos oraz elektronikę.