Koncert Duetissimo - Muzyka Józefa Achrona po raz pierwszy w Białej Synagodze

Koncert Duetissimo - Muzyka Józefa Achrona po raz pierwszy w Białej Synagodze

Koncert Duetissimo (Dalia Dėdinskaitė, Gleb Pyšniak) odbył się w Białej Synagodze 19 września 2024 roku w ramach III edycji Festiwalu Józefa Achrona w Litwie.

W programie:

A. Šenderovas „Dialogi”
J. Achron „Hebrew Melody” (arr. Duettissimo)
Z. Kodály Duet op. 7, I. Allegro serio, non troppo
P. Vasks „Wnętrze Castillo”
L. Narvilaitė „Bliskie odległości”
GF Händel – J. Halvorsen „Passacaglia”

O artystach:

Dalia Dėdinskaitė - laureatka krajowych i międzynarodowych konkursów, jest jedną z najwybitniejszych młodych skrzypaczek w Litwie. Zdobyła główną nagrodę na międzynarodowym konkursie „Violine in Dresden” w Niemczech w 2010 roku, dzięki czemu została zaproszona do wykonania koncertu skrzypcowego L. van Beethovena na prestiżowym festiwalu „Dresdner Musikfestspiele 2012”. Koncertowała w Europie, USA i Nowej Zelandii. Występowała również jako solistka wraz z Litewską Państwową Orkiestrą Symfoniczną, Litewską Narodową Orkiestrą Symfoniczną, „Dresdner Kappelsolisten” i orkiestrą symfoniczną »Carl Maria von Weber« z Drezna pod dyrekcją Sauliusa Sondeckisa, Juozasa Domarkasa, Georga Marka itd. W 2014 roku Dalia zadebiutowała w Wiener Musikverein, gdzie wykonała światową premierę utworu V. Barkauskasa „Duettissimo”. To jej pierwsza nauczycielka Elena Lašaitė zauważyła rozwijający się talent. Później Dalia kontynuowała naukę u prof. Jurgisa Dvarionasa, podczas gdy lekcji udzielał jej Christian Altenburgera, austriacki skrzypek i profesor Uniwersytetu Wiedeńskiego, którego nauka pozostawiła najbardziej widoczny ślad w jej twórczości. Od 2017 roku Dalia jest asystentką prof. Christiana Altenburgera na Uniwersytecie Muzyki i Sztuk Performatywnych w Wiedniu. W latach 2020-2022 Dalia była głównym koncertmistrzem Litewskiej Narodowej Orkiestry Symfonicznej. Od 2024 r. Dalia jest głównym koncertmistrzem Estońskiej Narodowej Orkiestry Symfonicznej. Więcej informacji można znaleźć na stronie www.dalia-dedinskaite.com

Gleb Pyšniak - już w wieku 14 lat Gleb Pyšniak zadebiutował jako solista z Litewską Orkiestrą Kameralną (dyrygent: prof.
Saulius Sondeckis) w Lithuanian National Philharmonic
Society. Uczeń legendarnej wiolonczelistki Natalii Gutman występuje w najsłynniejszych salach koncertowych na całym świecie, w tym w Wiener Musikverein, Royal Concertgebouw w Amsterdamie, Wielkiej Sali Konserwatorium Moskiewskiego. Jako solista występował m.in. z Orkiestrą Symfoniczną Konserwatorium Moskiewskiego, Litewską Narodową Orkiestrą Symfoniczną, Litewską Państwową Orkiestrą Symfoniczną, Litewską Orkiestrą Kameralną, the St. Christopher Chamber Orchestra, Riga Sinfonietta, Orkiestrą Symfoniczną Porto.
Gleb otrzymał najwyższe oceny w znaczących krajowych i międzynarodowych konkursach oraz nagrodę z rąk Valdasa Adamkusa, Prezydenta Republiki Litewskiej, za promowanie kraju za granicą. Jego pierwsza nauczycielka Tatjana Kuc poprowadziła wiolonczelistę w jego muzycznej podróży, co zaprowadziło go na studia u prof. Rimantasa Armonasa i prof. Johannesa Meissla. Swoją technikę wzbogacał także o kursy mistrzowskie u Yo-Yo Ma, Mścisława Rostropowicza, Silviji Sondeckienė i Heinricha Schiffa.
Więcej informacji można znaleźć na stronie www.glebpysniak.com

Koncert odbył się dzięki finansowemu wsparciu Litewskiego Instytutu Kultury.

Koncert Duetissimo - Muzyka Józefa Achrona po raz pierwszy w Białej Synagodze