Ukryte miasto

Ukryte miasto to nowe działanie Pogranicza, którego realizacja odbywać się będzie przez cały 2020 rok.

Skupiona wokół Kronik sejneńskich grupa młodzieży spotykać się będzie z najstarszymi mieszkańcami Sejn, którzy podzielą się z młodym pokoleniem zapamiętanymi opowieściami, odkrywającymi historię miasteczka sprzed dziesięcioleci. Zebrane w ten sposób historie posłużą do stworzenia mapy miasta o tyle unikatowej, że poszczególne elementy topograficzne wzbogacone zostaną subiektywną i emocjonalną opowieścią o powiązanych z nimi wydarzeniach sprzed lat.

Pod opieką artystów, podczas warsztatów plastycznych, młodzież każdej zasłyszanej historii nada kształt, tworząc z niej element mapy, zawierającej te króciutkie opowiastki, anegdotki, wspomnienia o miejscach lub postaciach związanych z nimi.

Istotnym elementem tej wyjątkowej mapy będą miejsca najważniejsze dla młodzieży biorącej udział w realizacji zadania, związane z ich rodzinnymi historiami.

Odkrywanie ukrytego miasta zakończy się uroczystą prezentacją przygotowanej mapy, połączoną z opowieścią o poszczególnych etapach pracy, pokazem materiału reportażowego ze spotkań z najstarszymi mieszkańcami miasta. Powstała w efekcie wielomiesięcznych prac mapa będzie ważną pomocą dydaktyczną nie tylko dla sejneńskich szkół, ale także piękną, unikalną wizytówką miasta.

Program realizowany jest przez Fundację Pogranicze w partnerstwie z Ośrodkiem "Pogranicze - sztuk, kultur, narodów" w Sejnach.