Związani z miejscem

Projekt ten to przygoda ze sztuką młodych ludzi którzy chcieli pochylić się nad miejscem w którym żyją.

Poszczególnym spotkaniom przewodził jeden temat wiodący. Odbyło się dwanaście spotkań. Każde podzielone na dwa etapy.

Pierwszy etap: wykłady i dyskusja, debata pod kierunkiem Artysty. My przedstawiliśmy swoje poglądy na wybrany temat. Artysta – Osoba, którą opaczność obdarzyła widzeniem szerszym, dogłębniejszym, bardziej szczegółowym, oraz wiedzą, powiedziała nam o tym jak można widzieć to zagadnienie. Opowiedziała również o zagadnieniach z teorii sztuki a szczególnie możliwości zilustrowania tematu wiodącego za pomocą technik plastycznych i o tym, czy ktoś już to zrobił. Drugi etap - wspólne, grupowe stworzenie jednego wspólnego dzieła ilustrującego temat wiodący.

Podczas projektu powstało dwanaście dzieł. W spotkaniach uczestniczyła grupa około trzydziestu osób z Sejn i okolic. Zwieńczeniem projektu była duża wystawa oraz przygotowanie i wydanie Sejneńskiego Kalendarza Sztuki Młodych, który ma być równocześnie katalogiem wystawy, relacją z dyskusji prowadzonych podczas spotkań oraz reportażem fotograficznym z naszej wspólnej pracy. Obrazy będą prezentowane w najczęściej odwiedzanych przez Sejneńczan miejscach np. sklepach, urzędach, szkołach.

W spotkaniach i pracy rocznej brała udział młodzież polska i litewska, a wykładowcy – artyści wywodzili się zarówno z kultury litewskiej jak i polskiej.

3 lipca 2005 roku o godzinie 18.00 odbył się w Białej Synagodze wernisaż wieńczący projekt ,,Związani z miejscem".

Zaprezentowane zostały owoce naszej całorocznej pracy, dokumentacja, no i oczywiście Kalendarz.

Projekt został dofinansowany ze środków Unii Europejskiej w ramach Programu "Młodzież"