Projekt "Terytoria Inności"

“Terytoria inności” to projekt, realizowany przez Ośrodek “Pogranicze – sztuk, kultur, narodów” w Sejnach. To wspólna praca dzieci i młodzieży z różnych środowisk społecznych, kulturowych i narodowościowych Sejn - praca nad innością we wszelkich jej przejawach prowadzona metodami warsztatów, spotkań, wykładów, koncertów, spektakli i wystaw.

To także spotkanie ze środowiskiem osób chorych – niepełnosprawnych psychicznie,  przez co często  wykluczonych społecznie. Skupiliśmy się na wspólnym działaniu z pacjentami Specjalistyczno-Psychiatrycznego Samodzielnego Publicznego Zakładu Opieki Zdrowotnej w Suwałkach. Przygotowaniem do tego był szereg działań mówiących o inności  w ogóle - wykłady przedstawicieli środowisk społeczności narodowych i religijnych a także osób pracujących z chorymi – niepełnosprawnymi psychicznie i fizycznie, warsztaty artystyczne- plastyczne, muzyczne i pieśni, fotograficzne, sesje filmowe „Inny w filmie”, wystawy dotyczące różnorodności kulturowej Podlasia a także wystawy prac pacjentów szpitala psychiatrycznego czy specjalnie przygotowane dla pacjentów koncerty pieśni pogranicza. Ogólne przygotowanie pozwoliło młodym ludziom na pełny, pozbawiony uprzedzeń i  strachu bezpośredni kontakt z osobami chorymi psychicznie i uzależnionymi, a także na wspólną pracę artystyczną.

Nie bój się wkroczenia na Terytoria Inności. Możesz tam  poznać coś nowego i znaleźć w tym nowym to, co piękne. Możesz poznać zupełnie inny świat - świat ludzi chorych, odrzuconych, słabszych, świat ludzi innych w religii, w kulturze, patrzeniu na życie.  Wkraczasz do tego świata i nagle kończy się strach i znikają wszelkie wątpliwości czy uprzedzenia. Boisz się po prostu tego, czego nie znasz.  A to tylko chwila. Potem wyciągasz rękę i chwytasz dłoń, tego który cię potrzebuje. I trzymasz ją mocno, bo Ty też potrzebujesz tej dłoni. Piotr Myszczyński – uczestnik projektu.