Program ten otrzymał finansowanie z programu „Kultura Inspirująca” na lata 2021-2022, organizowany jest we współpracy z Instytutem Polskim w Tbilisi.
"Opowieści o Współistnieniu. Festiwal Pogranicza w Gruzji” to program prezentacji wyjątkowego warsztatu praktyk edukacyjno - artystycznych wypracowanego przez zespól Sejneńskiego Pogranicza, których głównym celem jest podzielenie się doświadczeniem w pracy artystycznej i edukacyjnej w obszarze dziedzictwa kulturowego regionu i aktywizacji społeczności lokalnej oraz zainspirowanie lokalnego środowiska do podjęcia podobnych działań, a także nawiązanie długofalowej współpracy z instytucjami w Gruzji.
W wizycie studyjnej wzięli udział przedstawiciele Państwowego Muzeum Historycznego w Kutaisi; Szkoły Artystycznej im. Św. Aleksandra Okropiridze w Nikozi; Międzynarodowego Festiwal Filmów Animowanych w Nikozi, Muzeum Art Palace of Georgia oraz Muzeum Zespołu Pałacowego Dadanich w Zugdidi. W ramach intensywnego programu warsztatów i prezentacji w Międzyanrodowym Centrum Dialogu oraz Ośrodku Pogranicze w Sejnach spotkali się oni z zespołem Pogranicza, poznali praktykę prowadzonych przez niego pracowni edukacyjno-artystycznych, dyskutowali nad etosem pracy ze społecznością lokalna w obszarze dziedzictwa kulturowego oraz prezentowali swoją własna pracę. Wzięli udział w otwartej próbie Orkiestry Klezmerskiej Teatru Sejneńskiego oraz obejrzeli wystawy w Białej Synagodze oraz Krasnogrudzkim Dworze. Ważnym elementem programu Wizyty Studyjnej była praca nad przygotowaniem we współpracy z Gruzińskimi partnerami programu Festiwalu Pogranicza w Gruzji, który planowany jest na początek września 2022r.