Opowieści o współistnieniu w Gruzji - dzień 4

Orkiestra Klezmerska Teatru Sejneńskiego w Gruzji 22

Dziś, w drodze powrotnej z Nikozi do Tbilisi grupa Kronik Sejneńskich wraz z Małgorzatą i Krzysztofem Czyżewskimi zwiedziła starożytne miasto Uplisiche, a Orkiestra Klezmerska Teatru Sejneńskiego, po kolejnym dniu opowieści o stolicy Gruzji, zagrała koncert w przestrzeniach Art Palace of Georgia.

Starożytne miasto, Uplisiche, które wcześniej Orkiestra Klezmerska Teatru Sejneńskiego oglądała po zmroku, grupa Kronik Sejneńskich zwiedzała w porannym świetle. W towarzystwie miejscowych psów, wspinaliśmy się do skalnych komnat królowej Tamar, zaglądaliśmy do położonej na samym szczycie małej cerkwi i szukaliśmy pamiątkowych kamieni.

W tym czasie, Orkiestra Klezmerska Teatru Sejneńskiego poznawała Tbilisi. Przewodnik, Wato Tsereteli, opowiedział im niezwykłą historię tego miasta, w którym od wielu wieków swoje miejsce znajdują różne języki, religie, zwyczaje i historie. Zobaczyli stolicę Gruzji jako miejsce styku kultur i centrum kaukaskiego świata.

Oglądali zabytkowe hotele, w których zatrzymywały się karawany ciągnące jedwabnym szlakiem od wczesnego średniowiecza aż do XX wieku, widzieli katedrę Sioni - jedną z najważniejszych gruzińskich świątyń, ruiny dawnych, przedchrześcijańskich budowli i niezwykłą panoramę miasta rozciągającą się u stóp monumentalnego posągu Matki Gruzji. Słuchali o dobrym sąsiedztwie i o trudnościach, z którymi zmagało się to miejsce.

Wieczorem Orkiestra Klezmerska Teatru Sejneńskiego zagrała koncert, który miał odbyć się na dziedzińcu Art Palace of Georgia. Spadł jednak deszcz, więc sejneńscy muzycy ustawili instrumenty w przejściu łączącym ulicę z dziedzińcem i tam zagrali dla roztańczonej publiczności.

Kroniki Sejneńskie w Gruzji 11

Kroniki Sejneńskie w Gruzji 10

Kroniki Sejneńskie w Gruzji 12

Kroniki Sejneńskie w Gruzji 13

Orkiestra Klezmerska Teatru Sejneńskiego w Gruzji 17

Orkiestra Klezmerska Teatru Sejneńskiego w Gruzji 17

Orkiestra Klezmerska Teatru Sejneńskiego w Gruzji 18

Orkiestra Klezmerska Teatru Sejneńskiego w Gruzji 20

Orkiestra Klezmerska Teatru Sejneńskiego w Gruzji 21

Orkiestra Klezmerska Teatru Sejneńskiego w Gruzji 23

Orkiestra Klezmerska Teatru Sejneńskiego w Gruzji 24

Orkiestra Klezmerska Teatru Sejneńskiego w Gruzji 25

fot. Piotr Szoeder, Staszek Czyżewski, Agata Wasilewska, Piotr Myszczyński