Agata Tuszyńska „Czarna torebka” / 4 maja 2023

Spotkanie z Agatą Tuszyńską/04.05.2023/Majówka w Pograniczu 2023

4 maja 2023 (czwartek) o 17:00 w sejneńskiej Białej Synagodze odbyło się spotkanie z pisarką Agatą Tuszyńską wokół jej najnowszej, wydanej w kwietniu tego roku, bardzo osobistej książki "Czarna torebka". Rozmowę poprowadziła Małgorzata Sporek-Czyżewska.

O KSIĄŻCE:
"Wspomnienie autorki o losach jej babki Żydówki w czasie wojny, o wyjściu z getta warszawskiego i przetrwaniu na fałszywych papierach trzymanych w tytułowej czarnej torebce.

Tuszyńska dowiedziała się, że jest Żydówką, kiedy skończyła osiemnaście lat. Wraz z tą informacją matka przekazała jej torebkę swojej matki Deli Goldstein. Ale nie było w niej nic „trefnego”. Aryjskie papiery na nazwisko Zofii Zmiałowskiej. Przepisy, dokumenty, święty obrazek. Nic co mogłoby zdradzić.

To osobista opowieść o odkrywaniu żydowskiej babki Deli, swojej tożsamości i poznawaniu jej wojennych losów. Wszystko dzięki przedmiotom odnalezionym w czarnej torebce". (wyd. OsnoVa)

O AUTORCE:
Agata Tuszyńska - pisarka, poetka, reportażystka. Autorka biografii Isaaka Bashevisa Singera, Ireny Krzywickiej oraz Wiery Gran, a także osobistych książek „Rodzinna historia lęku" i „Ćwiczenia z utraty". Laureatka Nagrody Polskiego PEN-Clubu im. Ksawerego Pruszyńskiego za wybitne osiągnięcia w dziedzinie reportażu i literatury faktu, odznaczona medalem Zasłużony Kulturze Gloria Artis i francuskim Orderem Literatury i Sztuki. Jej książki przetłumaczono na kilkanaście języków.

Rejestracja spotkania dostępna pod tym linkiem.

Agata Tuszyńska "Czarna torebka"