Ksiądz Jan Zieja: siła bezbronności / 1 sierpnia 2022

Ksiądz Jan Zieja: siła bezbronności / 1 sierpnia 2022

„Ksiądz Jan Zieja: siła bezbronności”. Z Jackiem Moskwą rozmawia ksiądz Tomasz Dostatni.

1 sierpnia (poniedziałek) 2022, godz. 18.00.

Kawiarnia literacka „Piosenka o porcelanie” w Krasnogrudzie


Spotkaniu towarzyszy projekcja filmu "W duchu i w prawdzie", realizacja KRYSTYNA MOKROSIŃSKA i JACEK MOSKWA, zdjęcia MICHAŁ BUKOJEMSKI, TVP PROGRAM 2, 1992. Jedyna zarejestrowana na taśmie filmowej wypowiedz ks. Jana Zieji


KS. JAN ZIEJA - był jednym z najwybitniejszych ludzi Kościoła w Polsce. W czasie swojego długiego, niemal stuletniego życia uczestniczył w najważniejszych wydarzeniach historii XX wieku. Integralny pacyfista, przekonany, że przykazanie "nie zabijaj" obowiązywać powinno bez żadnych wyjątków, towarzyszył żołnierzom walczącym z najazdem bolszewickim i hitlerowskim, bojownikom Szarych Szeregów i powstańcom warszawskim. Zawsze po stronie słabych i prześladowanych, znalazł się wśród założycieli Komitetu Obrony Robotników. Zwolennik Kościoła ubogiego, wracającego do wartości ewangelicznych, myślał o jego reformie w duchu św. Franciszka z Asyżu.


JACEK MOSKWA - dziennikarz, pisarz, watykanista. Autor książek o tematyce historycznej i religijnej. W latach 1990 - 2005 korespondent w Rzymie i Watykanie. Napisał szereg pozycji o życiu i pontyfikacie Jana Pawła II, tłumaczonych także na języki obce, biografie współtwórców środowiska Zakładu dla Ociemniałych w Laskach oraz wielokrotnie wznawiany tom rozmów z ks. Janem Zieją "Życie Ewangelią  spisane przez Jacka Moskwę". Ostatnio wydał jego biografię pt. "Niewygodny prorok".

OJCIEC TOMASZ DOSTATNI - dominikanin, publicysta, znawca Kościoła w Czechach, duszpasterz inteligencji, rekolekcjonista. Prezes dominikańskiej Fundacji „Ponad Granicami” w Lublinie.  Autor  książek: „Duchowe wędrowanie” i „Kościół na łamach paryskiej 'Kultury' w latach 1946-2000”