Joanna Miłosz-Piekarska / 18 lipca 2022

"Wszystkie czasy przeszłe" Joanna Miłosz-Piekarska, PIW Warszawa 2022

18 lipca 2022 - „Wszystkie czasy przeszłe” spotkanie inicjowane najnowszą książką Joanny Miłosz-Piekarskiej wydanej w PIW w Warszawie (2022). W Kawiarni literackiej "Piosenka o Porcelanie" w Krasnogrudzie z autorką rozmawiała Małgorzata Sporek-Czyżewska.

„Wszystkie czasy przeszłe” - książka wspomnieniowa Joanny Miłosz-Piekarskiej, autorki dwóch tomów poetyckich, to opowieść o młodości w czasach polskiego komunizmu, o australijskiej emigracji i tęsknocie za ojczyzną, a także o trudach i radościach losu zawieszonego między dwoma światami tak różnych krajów. Autorka dzieli się z czytelnikiem czułymi i barwnymi wspomnieniami rodzinnymi, dokonując między innymi studium relacji braci - swojego ojca Andrzeja oraz noblisty Czesława Miłosza. Ukazuje mniej dotąd znany wątek historii australijskiej Polonii za czasów PRL-u, wspomina wielkich, których dane było jej poznać (na przykład Tyrmanda, Teligę, Konwickiego...), a nade wszystko opowiada o poszukiwaniach własnej drogi wśród zgiełku nieprzewidywalnego życia, który czasem wprawiał w zachwyt, a czasem ogłuszał.

Autobiografia Miłosz-Piekarskiej, napisana ze swadą i humorem zwyciężającym ponad tym, co bolesne, uzupełniona o niepublikowane dotąd zdjęcia, skany listów i wierszy, stanowi rzadki przypadek książki, w której wrażliwość na prozę życia spotyka się z wielkimi dziejami. To nie wspomnieniowy pomnik, lecz swobodna gawęda, dzięki której każdy czytelnik poczuje się w - niezwykłej przecież - rzeczywistości autorki jak u siebie.

Nota pochodzi ze strony wydawcy

W WYDAWNICTWIE POGRANICZE UKAZAŁY SIĘ DWA TOMY POETYCKIE AUTORKI

Joanna Miłosz-Piekarska „Czerwony pył” (2009) ilustrowany przez jej córkę Natalię.

Joanna Miłosz-Piekarska "Wiersze australijskie oraz inne" (2017), seria Inicjał