Biblioteka Krasnogrudy

BIBLIOTEKA KRASNOGRUDY to pierwsza seria wydawnicza Fundacji "Pogranicze". Zapoczątkowała ją w 1994 roku książka Adama Bartosza Nie bój się Cygana.
W "Bibliotece Krasnogrudy" ukazały się do tej pory książki autorów z Polski, Bośni, Słowenii, Litwy, Rosji, Francji - poezja, proza, eseje, reportaże, literatura faktu, także książki z dziedziny teorii i historii literatury oraz dziejów Europy Środkowowschodniej.
Na podstawie wydanej w tej serii książki Boża podszewka Teresy Lubkiewicz-Urbanowicz Telewizja Polska nakręciła serial telewizyjny pod tym samym tytułem, a Regiony wielkiej herezji i okolice. Bruno Schulz i jego mitologia Jerzego Ficowskiego stały się biblią schulzologów.

Dwie książki z BIBLIOTEKI KRASNOGRUDY bezpośrednio łączą się z działalnością "Pogranicza". Są to Ścieżka pogranicza. The Path of the Borderland Krzysztofa Czyżewskiego i Kroniki sejneńskie pod redakcją Bożeny Szroeder. Pierwsza to esej-manifest - rezultat kolejnego odcinka drogi twórczej przemierzonego przez autora i jego namysłu nad ideą pogranicza, druga to owoc wspólnej pracy młodzieży z Sejn i redaktorki książki, realizujących projekt pod tym samym tytułem.

Książki z serii BIBLIOTEKA KRASNOGRUDY otrzymały wiele nagród i wyróżnień.