György Konrád "Kurator"

Kurator okładka.jpeg

„Moja praca przypomina operację ‒ mówi kurator T. ‒ w której chirurg zaszywa świeżo otwartą ranę, nie usunąwszy nowotworu”.

W biurokratycznej machinie tytułowy bohater jest tylko bezimiennym trybem, rozgoryczonym pracownikiem opieki społecznej, który w ramach urzędniczej służby uczestniczy w życiu swoich podopiecznych, postaci często tragicznych, niekiedy odstręczających, a bywa, że i komicznych.

Oscylujący między chłodnym obiektywizmem a fantas­magorią kurator przygląda się człowiekowi z jego eskapistycznymi odruchami, a także społeczeństwu, nazbyt chętnie dzielącemu jednostki na „lepsze” i „gorsze”, „zdrowe” i „niepełnowartościowe”. Niemniej nawet tam, w bezdusznym urzędzie i w rzeczywistości zdominowanej przez pragmatyczność i materializm, dochodzi do głosu ludzka solidarność.

Karolina Wilamowska

Kurator okładka.jpeg

Autor: György Konrád
Tytuł: Kurator
Tłumaczenie: Karolina Wilamowska

Seria: Meridian

Wydawca: Fundacja Pogranicze i Ośrodek „Pogranicze – sztuk, kultur, narodów”ISBN: 978-83-66143-35-7 (Fundacja)ISBN: 978-83-64305-54-2 (Ośrodek) Cena: 35.00 zł

W księgarni online

Logo_MKDNiS_kolorowe_.jpg

Fundacja Literacka Petőfi

„Dofinansowano ze środków Ministra Kultury, Dziedzictwa Narodowego i Sportu pochodzących z Funduszu Promocji Kultury – państwowego funduszu celowego”

Jelen mű kiadása a Petőfi Literary Fund (www.plf.hu) magyar irodalmat népszerűsítő célkitűzése szerinti együttműködés keretén belül valósult meg.

Publikacja tej pracy została zrealizowana w ramach ­współpracy zgodnie z celem Fundacji Literackiej Petőfi (www.plf.hu) promującej literaturę węgierską.

ŻYCIE KSIĄŻKI

Karolina Wilamowska za przekład "Kuratora" nominowana do Nagrody Literackiej Gdynia 2022