„Tutejszy – czyli skąd? Morris Rosenfeld większość życia spędził w USA, ale za ojczyznę swojej wyobraźni poetyckiej uznawał Boksze – niewielką wioskę na Suwalszczyźnie, w której przyszedł na świat w żydowskiej rodzinie rybaków. W wierszach i prozie, pisanych w jidysz, powracał do tej krainy pagórków i jezior. Opisywał naturę bliską, swojską i domową, osnutą nostalgią. To tęsknota za rajem utraconym.”
„Tutejszy” jest pierwszą polską biografią kanonicznego jidyszowego pisarza, Morrisa Rosenfelda (1862-1923), uzupełnioną w stosunku do istniejących tekstów biograficznych o nieznane wcześniej fakty z życia pisarza, takie jak zupełna zmiana tożsamości. Jako jeden z pierwszych tworzących w języku jidysz zawodowych pisarzy, Rosenfeld wpisał się do kanonu literatury jidysz przede wszystkim swoimi niezwykle popularnymi pieśniami robotniczymi i narodowymi, które do dziś funkcjonują w kulturze popularnej. Większa część twórczości Rosenfelda, która w rzeczywistości jest bardzo zróżnicowana treściowo i gatunkowo, została zapomniana. Książka „Tutejszy” jest próbą ukazania Rosenfelda w innym świetle niż dotychczas – przez pryzmat związku z miejscem urodzenia, ukazując jaki wpływ miała suwalska natura na kształtowanie wyobraźni twórczej poety.
Książka dostępna będzie w internetowej księgarni Wydawnictwa Pogranicze.
Agata Ganczarska – literaturoznawczyni, tłumaczka i biografistka. Absolwentka Katedry Judaistyki im. Tadeusza Taubego Uniwersytetu Wrocławskiego i pracowniczka Zakładu Narodowego im. Ossolińskich. We wrześniu 2022 r. obroniła pracę magisterską poświęconą twórczości Morrisa Rosenfelda. Jest autorką pierwszej biografii żydowskiej aktorki Sary Rotbaum, opracowanej na podstawie rozproszonego archiwum Rotbaumów w zbiorach Żydowskiego Instytutu Historycznego oraz kolekcji Biblioteki Ossolineum. Współtłumaczka antologii Opowieści chasydzkie, która niebawem ukaże się w serii Biblioteka Narodowa w Wydawnictwie Ossolineum.