Dawna jesziwa - Sejneńska Spółdzielnia Jazzowa

Koncerty w ramach programu „Spółdzielni Jazzowej” zaczynają się o godz. 20.00
bilety: 25 zł, 20 zł – ulgowy

Dawna Jesziwa powstała prawdopodobnie w 1846 roku. Jej twórcą był znany organizator i filozof religijny Mojżesz Icchak Awigdor. Cieszyła się ona uznaniem wśród zwolenników żydowskiego oświecenia i stała się na krótko centrum haskali (oświecenia) dla całej Litwy. To w niej odbywały się konferencje najwybitniejszych rabinów. Żydowska szkoła talmudyczna istniała do 1939 r. Po wojnie w budynku mieściła się fabryka kapci. W październiku 1990 roku "Pogranicze", na mocy decyzji Rady Miejskiej w Sejnach, otrzymało w użytkowanie część pomieszczeń dawnej jesziwy. Była to pierwsza siedziba Ośrodka i Fundacji, dziś Sejneńska Spółdzielnia Jazzowa oraz pracownia muzyczna Pogranicza.

Dawna Jesziwa powstała prawdopodobnie w 1846 roku. Jej twórcą był znany organizator i filozof religijny Mojżesz Icchak Awigdor. Cieszyła się ona uznaniem wśród zwolenników żydowskiego oświecenia i stała się na krótko centrum haskali (oświecenia) dla całej Litwy. To w niej odbywały się konferencje najwybitniejszych rabinów. Żydowska szkoła talmudyczna istniała do 1939 r. Po wojnie w budynku mieściła się fabryka kapci. W październiku 1990 roku "Pogranicze", na mocy decyzji Rady Miejskiej w Sejnach, otrzymało w użytkowanie część pomieszczeń dawnej jesziwy. Była to pierwsza siedziba Ośrodka i Fundacji, dziś jest to Sejneńska Spółdzielnia Jazzowa oraz Pracownia Muzyczna Pogranicza.

Sejneńska Spółdzielnia Jazzowa

Gospodarzem Spółdzielni są młodzi uczestnicy projektów muzycznych Pogranicza, zaś opiekunem i twórcą programu jest Michał Moniuszko. Głównym nurtem działania „Spółdzielni Jazzowej” są koncerty różnych formacji muzycznych, a ponadto – tworzenie wspólnej muzyki z młodymi muzykami z Sejn. „Sejneńska Spółdzielnia Jazzowa” to także miejsce spotkań, gdzie po koncertach jazzowych czy Orkiestry Klezmerskiej gromadzi się publiczność pragnąca kontynuować muzyczny wieczór.

Koncerty odbywają się w piątki, począwszy od 12 lipca do 16 sierpnia.

Spółdzielnia otwarta jest w każdy dzień oprócz poniedziałku od godziny 12.00 do... dopokąd starczy sił muzykom. Tu także można napić się nie najgorszej kawy i poczytać codzienną prasę.