"Kroniki sejneńskie" - spektakl teatralny

Premiera spektaklu odbyła się w 1999 roku. Od tego czasu prezentowano go w wielu miastach Polski, m.in. na Międzynarodowym Festiwalu Malta w Poznaniu w 2002 roku oraz w Bośni, na Litwie, w Niemczech i Danii. W kwietniu 2008 roku „Kroniki sejneńskie” pokazywane były w Teatrze La MaMa w Nowym Jorku, a w maju 2011 w Madrycie (Hiszpania). „Kroniki sejneńskie” w reżyserii Bożeny Szroeder – to wielokulturowa historia Sejn opowiadana słowami wspomnień najstarszych mieszkańców miasta.

To spektakl zupełnie niezwykły, ponieważ aktorzy – nastoletni Polacy, Litwini i staroobrzędowcy mieszkający w Sejnach – opowiadają prawdziwe historie, które usłyszeli od swoich dziadków i pradziadków, odnajdując w nich własne korzenie. Na chwilę stają się własnymi przodkami, ucieleśniając ich wspomnienia cygańskich taborów, pogańskich legend, by niepostrzeżenie przeistoczyć się w uczestników litewskiego wesela czy żebraków pod kościołem, a za chwilę opowiedzieć historię Racheli, córki krawca, czy żydowskiego dziecka uratowanego przed niechybną śmiercią.

Monika Fabijańska – dyr. Instytutu Kultury Polskiej, Nowy Jork, kwiecień 2008

Scenariusz i reżyseria: Bożena Szroeder
Opieka techniczna, światła: Marcin Pawlukiewicz
W spektaklu udział biorą: Karolina Dzimitko, Emilia Janczewska, Agata Kukolska, Monika Krupińska, Dagmara Nieszczerzewska, Anna Pawłowska, Aneta Staśkiel, Ola Szruba, Martyna Zawadzka, Robert Jedynasty, Piotr Myszczyński, Piotr Szroeder, Patryk Zubowicz

lipiec: 1, 3, 5, 7, 8
godz. 20.00
bilety: 25 zł, 20 zł – ulgowy