Dawna jesziwa - Sejneńska Spółdzielnia Jazzowa
Dawna jesziwa powstała prawdopodobnie w 1846 roku. Jej twórcą był znany organizator i filozof religijny Mojżesz Icchak Awigdor. Cieszyła się ona uznaniem wśród zwolenników żydowskiego oświecenia i stała się na krótko centrum haskali (oświecenia) dla całej Litwy. To w niej odbywały się konferencje najwybitniejszych rabinów. Żydowska szkoła talmudyczna istniała do 1939 roku. Po wojnie w budynku mieściła się fabryka kapci. W październiku 1990 roku „Pogranicze”, na mocy decyzji Rady Miejskiej w Sejnach, otrzymało w użytkowanie część pomieszczeń dawnej jesziwy. Była to pierwsza siedziba Ośrodka „Pogranicze – sztuk, kultur, narodów” i Fundacji Pogranicze, dziś funkcjonuje tam Sejneńska Spółdzielnia Jazzowa oraz pracownia muzyczna.
Gospodarzami Spółdzielni są młodzi uczestnicy projektów muzycznych Pogranicza, zaś opiekunem i twórcą programu jest Michał Moniuszko. Głównym nurtem działania „Spółdzielni Jazzowej” są koncerty różnych formacji muzycznych, a ponadto – tworzenie wspólnej muzyki z młodymi muzykami z Sejn. Na scenie spółdzielnianej gościło do tej pory wiele zespołów jazzowych, m.in.: Baaba, Asocjacja Hagaw, Cukunft, Marcin Olak Trio, Pink Freud, Trifonidis Orchestra, Shofar, Blues Fellows, Mitch&Mitch, Mizrachi, Nefesh, Ha-Tichona, Paris Tetris. „Sejneńska Spółdzielnia Jazzowa” to także miejsce spotkań, gdzie po koncertach jazzowych czy Orkiestry Klezmerskiej gromadzi się publiczność pragnąca kontynuować muzyczny wieczór.
Koncerty odbywają się w piątki, począwszy od 13 lipca do 10 sierpnia.
Spółdzielnia otwarta jest w każdy dzień oprócz poniedziałku od godziny 12.00 do... dopokąd starczy sił muzykom. Tu także można napić się nie najgorszej kawy i poczytać codzienną prasę.
Koncerty w Spółdzielni Jazzowej
początek – godz. 20.00
bilety: 25 zł, 20 zł – ulgowy