„Kroniki sejneńskie” – spektakl teatralny
Premiera spektaklu odbyła się w 1999 roku; od tego czasu prezentowano go w wielu miastach Polski, m.in. na Międzynarodowym Festiwalu Malta w Poznaniu w 2002 roku oraz w Bośni, na Litwie, w Niemczech i Danii. W kwietniu 2008 roku „Kroniki sejneńskie” pokazywane były w Teatrze La MaMa w Nowym Jorku, a w maju 2011 roku w Madrycie w Hiszpanii. „Kroniki sejneńskie” w reżyserii Bożeny Szroeder – to przywołana z okruchów pamięci historia ludzi, wydarzeń i miejsc. To historia miasta opowiadana słowami wspomnień najstarszych jego mieszkańców. Za sprawą tych opowieści, pieśni i modlitw w różnych językach powstaje scalony obraz bogatej, wielokulturowej cywilizacji sprzed lat.
To spektakl zupełnie niezwykły, ponieważ aktorzy – nastoletni Polacy, Litwini i staroobrzędowcy mieszkający w Sejnach – opowiadają prawdziwe historie oraz legendy, które usłyszeli od swoich dziadków i pradziadków, odnajdując w nich własne korzenie. Przyglądając się historii „zaklętej” w wypalonych z gliny budynkach miasteczka, odtwarzają losy jego mieszkańców w magicznej atmosferze niczym z Chagalla. Na chwilę stają się własnymi przodkami, ucieleśniając ich wspomnienia cygańskich taborów, słowiańskich obrzędów kupalnych, pogańskich legend, by niepostrzeżenie przeistoczyć się w uczestników litewskiego wesela czy żebraków pod kościołem, a za chwilę opowiedzieć historię Racheli, córki krawca, czy żydowskiego dziecka uratowanego przed niechybną śmiercią. Bogactwo wielokulturowej historii zostaje przywołane przez jej najmłodszych spadkobierców. Tajemnicą spektaklu jest jego pokrewieństwo z pradawnym znaczeniem odtwarzania mitu – to, że opowieść staje się tu i teraz, niejako bez pośredników. Spektakl przemawia ze zniewalającą mocą do wszystkich, nie tylko tych, którzy czują, że oddalają się od własnej historii i korzeni.
/Monika Fabijańska: dyr. Instytutu Kultury Polskiej, Nowy Jork, kwiecień 2008/
Scenariusz i reżyseria: Bożena Szroeder
Opieka techniczna, światła: Marcin Pawlukiewicz
W spektaklu udział biorą: Paulina Doroszko, Karolina Dzimitko, Emilia Janczewska, Agata Kukolska, Monika Krupińska, Iza Myszczyńska, Dagmara Nieszczerzewska, Anna Pawłowska, Aneta Staśkiel, Ola Szruba, Szymon Anuszkiewicz, Robert Jedynasty, Michał Michalski, Piotr Myszczyński, Piotr Szroeder, Patryk Zubowicz
lipiec: 3, 5, 8, 9
godz. 20.00
bilety: 20 zł, 15 zł – ulgowy