Bożena Szroeder

Bożena Szroeder fot. Michał Dyjuk

Bożena Szroeder – animator kultury, pedagog. Po studiach pedagogicznych ukończonych w 1985 roku, rozpoczęła pracę w Gminnym Ośrodku Kultury w Czarnej Dąbrówce na Kaszubach, na stanowisku dyrektora, gdzie pracowała do 1991 roku. W latach 1987-1990 jest współrealizatorką projektu „Wioska Spotkania”, w którym uczestniczyli twórcy kultury alternatywnej z Polski i ze świata. Od III 1991 roku pracuje w Ośrodku „Pogranicze – sztuk, kultur, narodów”, którego jest współtwórczynią. 

Od wielu lat prowadzi pracownię teatralną z dziećmi i jest liderem programu „Kroniki sejneńskie”. Z teatrem dziecięcym wyreżyserowała spektakle „Róża” i „Kroniki sejneńskie”, który był prezentowany w wielu miastach Polski m.in. na Międzynarodowym Festiwalu Malta w Poznaniu, oraz w Bośni, na Litwie, w Niemczech i Danii. W 2008 roku „Kroniki sejneńskie” pokazywane były w Teatrze La MaMa w Nowym Jorku, gdzie zaprezentowanych zostało 8 spektakli, a w 2011 - w Madrycie w ramach festiwalu Encuentro de Teatro Comunitario (ETC).

Jest autorką nowatorskiego programu edukacji interkulturowej dla dzieci, który jest realizowany w szkołach sejneńskich i stał się wzorem dla szkół z innych regionów Polski.

Jest także współtwórczynią  programu pt. „Gra szklanych paciorków”, poświęconego pracy kulturowej nad pamięcią i tożsamością miejsca, który był realizowany z wieloma ośrodkami w Polsce i Europie.

Od 2010 roku, prowadzi nagradzany na całym świecie projekt filmowy pt: ”Filmowa Kolekcja Opowieści Pogranicza”, który miał już  dziewięć edycji: „Bajki i Legendy Pogranicza”, „Pieśni Pogranicza”, „Opowieści dziadków”, „Krasnogrudzka Kolekcja Filmowa”, Kolekcja Filmowa Misteria Dzieciństwa, Filmowa Kolekcja Opowieści Pogranicza. Pamiątki, Filmowa Kolekcja Opowieści Pogranicza. Postacie, Rodzinne Skarby. Kolekcja Filmowa, Opowieści Mojego Domu.

Ponadto zajmuje się  historią i kulturą Cyganów-Romów, prowadzi dział cyganików w Centrum Dokumentacji.   Zrealizowała  takie programy jak „Cygańska Wioska Artystyczna” czy „Tabor”, które odbywały się w wioskach zamieszkałych przez społeczność romską.

Bożena Szroeder jest zastępcą redaktora naczelnego polsko-litewskiego pisma „Almanach Sejneński”.

  • Laureatka Nagrody Marszałka Województwa Podlaskiego w dziedzinie twórczości artystycznej, upowszechniania i ochrony dóbr kultury 2008/2009.
  • Laureatka Nagrody Honorowej im. Ireny Sendlerowej „Za naprawianie świata” (2012 rok).
  • W 2019 roku została Honorową Obywatelką Gminy Kadzidło
  • W 2020 r. Fundacja Polcul im. Jerzego Bonieckiego z Australii przyznała Bożenie Szroeder "Wyróżnienie Jesień 2020" za stworzenie projektu artystyczno-edukacyjnego „Kroniki sejneńskie” realizowanego przez młodzież szkolną przez ponad 20 lat.