"Zdjęcia są świadectwem prawdy obserwatora – fotografa, jego uważności i szacunku do człowieka. Potwierdzają poetyckie spojrzenie na otaczający świat, wrażliwość na zmieniające się krajobrazy, na upływający czas i zapomniane losy. Zainteresowanie tą tematyką nie dziwi, gdy poznamy opinię autora na temat sztuki fotografii, o której mówi, że jest dla niego sposobem na życie, pogodzeniem się ze światem i motywacją do nawiązania dialogu."
Witold Jurkiewicz – ur. w 1955r. w Olecku. Zajmuje się fotografią kreacyjną, społeczną i pejzażową. Od 1985r. należy do Związku Polskich Artystów Fotografików, w którym pełnił funkcję prezesa Zarządu Okręgu Toruńsko – Bydgoskiego w latach 1996 do 2008
W 1997r. uzyskał doktorat w dziedzinie sztuki plastyczne w dyscyplinie artystycznej grafika na Wydziale Grafiki i Malarstwa Akademii Sztuk Pięknych w Łodzi. Jest autorem wielu wystaw indywidualnych w kraju i zagranicą. Uczestniczył w kilkudziesięciu wystawach zbiorowych. Od 1987r. prowadzi zajęcia dydaktyczne z fotografii w Zakładzie Plastyki Intermedialnej na kierunku Edukacja Artystyczna na Wydziale Sztuk Pięknych UMK w Toruniu.
Ostatnie wystawy: Ikonografie przeszłości (galerie niezależne, Białoruś 2006 – 2007), Znaki tożsamości kresów wschodnich (Muzeum Historii Fotografii, Bydgoszcz 2007), Czarno – biała, kolorowa Ukraina (Galeria ARTERIER, Toruń UMK 2008), Fotografie (Dom Muz, Toruń 2008), Kresy z lat 2005 – 2008 (Galeria Fotografii B&B, Bielsko – Biała 2008) Andaluzja (Galeria Poczta, Bydgoszcz 2008), Danieli świat zatrzymany (Galeria nad Wisłą, Toruń 2011), Ludzie / Miejsca / Znaki (Muzeum Okręgowe, Suwałki 2013), Po drodze (Galeria prawdziwej sztuki im. Andrzeja Legusa, ROK ,,Mazury Garbate”, Olecko 2013), Z mojego archiwum PRL (Galeria Autorska J. Kaji i J. Solińskiego, Bydgoszcz 2014) .
Laureat dyplomu i medalu im. Jana Bułhaka za wybitne osiągnięcia twórcze w dziedzinie fotografii na 50 – lecie ZPAF. Współautor Antologii Fotografii Polskiej pod redakcją Jerzego Lewczyńskiego (1999). Nagroda Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego (2010). Jego prace są w zbiorach Muzeum Fotografii we Wrocławiu, Krakowie, Muzeum Okręgowym w Toruniu i Bydgoszczy.
www.witoldjurkiewicz.zenfolio.com
Obraz świata w fotografiach Witolda Jurkiewicza
"Język twórczej wypowiedzi fotografika został jasno skrystalizowany przed wieloma laty. Tematyka kresowa jest rzeczywiście ulubionym obszarem artystycznej penetracji artysty. Z wielką pieczołowitością celebruje motywy czerpane prosto z życia, fotografując zwykłych ludzi, najczęściej w niezwykłych sceneriach, w porównaniu do realiów świata Zachodu końca XX i początku XXI wieku. Białoruś, Ukraina, Litwa i nasze Kresy Wschodnie, to dla Witolda Jurkiewicza niewyczerpane źródła inspiracji. Tam z aparatem fotograficznym zbliża się w sposób serdeczny, przenikliwy i jednoczący z pięknem każdego skrawka ziemi i jej architekturą, przy których zatrzymuje się najczęściej. Jego zdjęcia przesiąknięte są bagażem doświadczeń, zazwyczaj starszych ludzi. Swoje obrazy rejestruje przy ich obejściach i podczas codziennej krzątaniny. Bohaterowie zdjęć pokazywani są w pozach niewymuszonych, jakby nie zauważani przez nikogo z zewnątrz. Również te kadry, na których brak postaci przesiąknięte są piętnem i blaskiem obecności człowieka. Jego ulubionymi motywami są nie tylko przydomowe obejścia, ale też prowadzące do nich drogi i ścieżki. Chętnie zagląda również do wnętrz wiejskich chat. Jest wielbicielem tych wszystkich miejsc, które tak często pomijane są i zapominane w pogoni za gromadzeniem coraz większej ilości dóbr materialnych. W wyrafinowany sposób wyławia migawkowe kadry, z ludźmi i zwierzętami pojawiającymi się niczym na życzenie artysty. Posiada także nieprzeciętny dar wyszukiwania ciekawych motywów – architektury i jej fragmentów bez postaci."
Marian Stępak
O wystawie w mediach:
- Niebywałe Suwałki, 14.02.2014
- Wrota Podlasia, 12.02.2014
- ZPAF