Wystawy w Pograniczu, lekcje szkolne, maj 2024.

Wystawy w Pograniczu, lekcje szkolne, maj 2024.

W maju zaprosiliśmy młodzież sejneńskich szkół na dwie wystawy.

W Galerii Domu Pogranicza prezentujemy wystawę Natalii Szostak pt. Ekstrakcja. To owoc długiej, ciekawej pracy artystki nad poznawaniem jej historii rodzinnej. Piękne i wciągające wspomnienia ciotecznej babki pokazują poprzez film - obraz i tekst rzeczywiste miejsca wędrówki krewnych na terenach Polski, Litwy, Białorusi i Ukrainy W trzech salach wystawowych zaprezentowane są szczegółowe rysunki roślin jakie pojawiają się w różnych miejscach podróży, artystyczna książka też z roślinami i ich ciekawe opisy oraz współczesne relacje video, które odnoszą się do rodzinnych zdarzeń z przeszłości rodziny.

Natomiast w Białej Synagodze zaaranżowaliśmy elementy scenografii przygotowanej przez młodzież z Sejn do ostatniej kolekcji filmów animowanych pt. Opowieści o świętych drzewach. Bohaterem tych historii jest natura i jej znaczenie w życiu mieszkańców naszego regionu. Pod opieką Bożeny Szroeder do tej pory powstało już 98 animacji między innymi dotyczących Sejn, jej mieszkańców, pamiątek rodzinnych , legend i pieśni pogranicza. Wiele z nich nagrodzono na festiwalach filmów animowanych w Polsce i za granicą.

Po tych dwóch ekspozycjach młodzież z klasy VII b, VII a, VI a Zespołu Szkolno - Przedszkolnego w Sejnach oprowadzała Urszula Wasilewska ona też wykonała fotografie z wizyt szkolnych. Pozostałe zainteresowane klasy odwiedzą galerie w czerwcu.