Pamiętanie Miłosza / 2012

14 sierpnia 2012 - Pamiętanie Miłosza

Jak każdego roku zapraszamy w kolejną rocznicę śmierci Czesława Miłosza - 14 sierpnia - do Dworu w Krasnogrudzie.

Położony pośród starodrzewu Dwór, na skarpie opadającej do jeziora, nieopodal granicy Polski i Litwy, był dla Poety jednym z najbliższych sercu zakątków rodzinnej Europy. Decydowały o tym tradycja Wielkiego Księstwa Litewskiego, młodzieńcze przysięgi i miłosne wtajemniczenia, do których w wierszach powracał jeszcze w starości.

30 czerwca 2011 w setną rocznicę urodzin Czesława Miłosza otwarte zostało w Krasnogrudzie Międzynarodowe Centrum Dialogu.

W PROGRAMIE:

godz. 17.00
Msza św. w intencji Czesława Miłosza, w języku polskim i litewskim w kościele w Żegarach.

godz. 18.30
Spotkanie na ganku Dworu w Krasnogrudzie. Czesława Miłosza wspominać będziemy poprzez poezję, pieśni i refleksje.

Tym razem spotkanie odbyło się w piwnicach Dworu w Krasnogrudzie, a głos zabrali Birutė Jonuškaitė, Agnieszka Kosińska, Barbara Toruńczyk, Egidijus Aleksandravičius, Zbigniew Fałtynowicz i Andrzej Franaszek. Spotkanie skupiło się na osobach Oskara Miłosza i Gabrieli Lipskiej, którzy to mieli wielki wpływ na życie i twórczość noblisty. Wiersze Czesława Miłosza czytała Irena Grablunas, uczestniczka pierwszych działań w Krasnogrudzie jeszcze sprzed rewitalizacji dworu. Spotkanie poprowadził Krzysztof Czyżewski, a oprawę muzyczną tradycyjnie zapewnił nam zespół państwa Janczulewiczów.

W prasie: