Pamiętanie Miłosza / 2009

14 sierpnia 2009 - Pamiętanie Miłosza

Uroczystość "Pamiętanie Miłosza" w Krasnogrudzie w 5. rocznicę śmierci Poety. Podczas spotkania przyjaciele i znajomi Poety dzielili się wspomnieniami oraz poezją. Kulminacją wieczoru była prezentacja filmu "Dolina Issy wg Czesława Miłosza"

PAMIĘTANIE MIŁOSZA

14 - 15 sierpnia, Krasnogruda - Sejny

Spotkanie 14 sierpnia rozpoczęło się Mszą Świętą w intencji Czesława Miłosza w kościele w Żegarach, po czym przeniosło się do dworu w Krasnogrudzie, gdzie ludzie znający Miłosza podzielili się wspomnieniami na jego temat. Podczas spotkania młodzież z Teatru Sejneńskiego śpiewała pieśni po polsku, rosyjsku, litewsku i białorusku. Wieczór zakończył się projekcją filmu "Dolina Issy", zrealizowanego na podstawie spektaklu teatralnego wystawianego w latach ubiegłych w Krasnogrudzie.

15 sierpnia, sympozjum "W kręgu Miłosza" - "Poezja i milczenie", rozpoczął wykład wprowadzający pt.: "O milczeniu", który wygłosił Cezary Wodziński. Zagajenia do dyskusji wygłosili: Paweł Huelle, Janusz Palikot, Tomasz Różycki, Andrzej Franaszek, Julia Marczyńska,Cezary Woźniak i Krzysztof Czyżewski.

Sympozjonowi towarzyszyły filmy, m.in. Paul Celan czytający "Fugę śmierci" oraz Martin Heidegger czytający "Ister" Friedricha Holderlina. Ponadto czytano wiersze m.in. Czesława Miłosza, Paula Celana, Nelly Sachs, Jerzego Ficowskiego i chińskich poetów haiku.

Wieczór zakończył koncert Orkiestry Klezmerskiej Teatru Sejneńskiego, wykonującej tradycyjną muzykę klezmerską w nowoczesnych aranżacjach.

Treść zaproszenia:

Tradycyjnie już zapraszamy na spotykanie w dzień śmierci Czesława Miłosza 14 sierpnia w Krasnogrudzie i Sejnach, na którym dzielić się będziemy poezją, sztuką, refleksją i wspomnieniem. Następnego dnia po raz pierwszy organizujemy sympozjon z cyklu "W kręgu Miłosza", mając nadzieję, że stanie się on trwałą częścią tych spotkań w przyszłości. W tym roku jako temat przewodni wybraliśmy "Poezja i milczenie".

Udział w spotkaniu wzięli m.in. Dorota Galusek, Julia Marczyńska, Anna Ptaszkowska, Rasa Rimickaite, Magdalena Środa, Gabriela Świtek, Joanna Szwedowska, Barbara Toruńczyk, Ewa Zadrzyńska, Algirdas Avižienis, Bogdan Banasiak, Andrzej Dudziński, Andrzej Franaszek, Łukasz Galusek, Grzegorz Gauden, Konstanty Gebert, Paweł Huelle, Jerzy Illg, Jacek Migasiński, Piotr Mucharski, Janusz Ostrowski, Bohdan Osadczuk, Janusz Palikot, Stanisław Rosiek, Tomasz Różycki, Marcin Rychter, Andrzej Strumiłło, Cezary Woźniak, Henryk Woźniakowski, Cezary Wodziński, Adam Zagajewski.

Program wydarzenia

14 sierpnia, piątek
godz. 16.00 - Msza św. w intencji Czesława Miłosza, w językach polskim i litewskim. Kościół w Żegarach.
godz. 17.30 - Spotkanie na ganku dworu w Krasnogrudzie
- wspomnienia i refleksje wokół Czesława Miłosza
- czytania i recytacje poezji
- projekcja filmu Dolina Issy zrealizowanego na podstawie spektaklu "Pogranicza" w przestrzeni dworu i parku krasnogrudzkiego
godz. 21.00 - Kolacja na łące

15 sierpnia, sobota
godz. 9.30 - Spotkanie w Białej Synagodze w Sejnach - przy kawie i herbacie
godz. 10.00 - Sympozjon z cyklu "W kręgu Miłosza" - "POEZJA I MILCZENIE"
godz. 14.30 - przerwa obiadowa
godz. 16.00 - Sympozjon - ciąg dalszy
godz. 18.30 - Wernisaż wystawy "Haiku Miłosza i Dudzińskiego", Dom Pogranicza
godz. 19.30 - Koncert Orkiestry Klezmerskiej Teatru Sejneńskiego, Biała Synagoga  Fotografie: Michał Moniuszko