Sztuka wykonawstwa - interpretacja dzieła muzycznego. Kolejne zajęcia pracowni muzycznej w ramach Sejneńskiej Akademii Artystycznej (13.07.2023)

Sztuka wykonawstwa - interpretacja dzieła muzycznego. Kolejne zajęcia pracowni muzycznej w ramach Sejneńskiej Akademii Artystycznej (13.07.2023)

We czwartek, 13 lipca 2023 roku w ramach Sejneńskiej Akademii Artystycznej odbyło się kolejne spotkanie pracowni muzycznej.

Kontynuując wątek muzyki absolutnej, skupiliśmy się na jej wykonawstwie. Rozmawialiśmy o tym czy w ogóle jest możliwe wykonanie muzyki dokładnie tak samo dwa razy, biorąc pod uwagę wszystkie czynniki zewnętrzne, które działają wokoło jak i sam odbiór słuchacza. Porównywaliśmy ze sobą najwybitniejsze nagrania tego samego dzieła muzycznego przez różnych mistrzów, dyskutując na temat tego jak diametralnie potrafią być od siebie różne. Wyszukiwaliśmy subtelności w sztuce muzycznej. Zagłębialiśmy się w temat, rozpoczynając od rozmowy o technikach wykonawczych, kończąc na charakterze i charyzmie samego artysty. Dywagacje na ten temat zaprowadziły nas do zwrócenia uwagi relację wykonawcy i odbiorcy i jej wpływie na wykonywane dzieło. Na koniec naszego spotkania, już z wszystkimi naszymi spostrzeżeniami i przemyśleniami na temat sztuki i magii jaką jest wykonywanie muzyki, obejrzeliśmy fragmenty nagrań trzech różnych pianistów, koncertu fortepianowego e-moll Fryderyka Chopina, z finału konkursu Chopinowskiego, który odbył się w 2021 roku, w Warszawie.
Kolejne zajęcia za tydzień. Do zobaczenia!

fot. Agata Wasilewska