O tworzeniu animacji filmowej - Bożena Szroeder gościem Pracowni Filmu

Pracownia fIlmu - spotkanie z Bożeną Szroeder / 8 lutego 2024

W ostatni czwartek, 8 stycznia, Pracownia Filmu Sejneńskiej Akademii Artystycznej zaprosiła na swoje zajęcia Bożenę Szroeder - koordynatorkę projektu, która tym razem wystąpiła w innej roli.

Bożena Szroeder od ponad dziesięciu lat, wraz ze swoją pracownią Kronik Sejneńskich, tworzy Kolekcję Filmową Opowieści Pogranicza. Są to krótkie filmy animowane, tworzone przez młodych ludzi z Sejn i okolic, a często także przez całe rodziny, które opowiadają o historii naszego miasta i regionu. Do tej pory powstało 106 filmów animowanych, wielokrotnie nagradzanych na festiwalach na całym świecie.
Było to spotkanie niezwykłe - opowieść o zbieraniu najbardziej osobistych historii, o przekuwaniu marzeń w działanie, o niezwykłej wadze jaką ma słuchanie i opiekowanie się otrzymanymi opowieściami. Członkowie pracowni filmu zostali też wtajemniczeni w tajniki tworzenia animacji - wysłuchaliśmy opowieści o żmudnych godzinach spędzonych na ożywianiu postaci i miejsc tworzonych różnymi technikami, o współpracy z najlepszymi twórczyniami filmów animowanych i ich podejściu do pracy.