Pogranicze/Horyzont - o ćmach

Pogranicze/Horyzont -ćmy

Dzisiaj na zajęciach przeglądaliśmy zdjęcia ciem i zapoznawaliśmy się z ciekawostkami z ich życia. Poznaliśmy nocnych mieszkańców parku, których na co-dzień nie spotykamy.

Dwa lata temu, w lipcu 2022 roku, z entomologami Bożena i Jarosławem Frunze zorganizowaliśmy tzw. “łapanie ciem”. Polegało ono na rozstawieniu ekranu oświetlonego specjalna lampa produkującą promienie świetlne określonej częstotliwości która przyciąga ćmy. Oczywiście, dzieje się to w nocy i to cieplej nocy, bo jak jest ciepło jest więcej ciem. W tym krótkim czasie udało nam się “złapać”, a następnie identyfikowaliśmy około 80 gatunków motyli nocnych.

Dzisiaj na zajęciach przeglądaliśmy zdjęcia ciem zrobione tamtej lipcowej nocy w parku krasnogrudzkim i zapoznawaliśmy się z ciekawostkami z życia ciem. Poznaliśmy i nocnych mieszkańców parku, których na co-dzień nie spotykamy.

I jak zawsze, po teoretycznej części zajęć, próbowaliśmy ilustrować wybranego motyla. Tym razem posługiwaliśmy się technika kolażu i plastelina. W niektórych przypadkach plastelina i kolaż się połączyli, a rezultat zobaczycie sami.