O książce

Książka „Drzewa parku krasnogrudzkiego” jest opowieścią o 12 gatunkach drzew zamieszkujących park otaczający Dwór Miłosza w Krasnogrudzie, w której każde z drzew odkrywa o sobie kilka ciekawych szczegółów.

Jest to książka wyjątkowa, bo napisana zarówno zwykłym pismem ,jak i alfabetem Braille'a. Można ją więc czytać wzrokiem i dotykiem podziwiając niezwykłe piękno ilustracji wykonanych drukiem strukturalnym najwyższej jakości. Stworzona z myślą o dzieciach, ale nie tylko książka, powstała w Pracowni Przyrody Międzynarodowego Centrum Dialogu w Krasnogrudzie jako efekt dwuletniej pracy edukacyjnej w ramach programu „Baśń o umierającym Jesionie”. Pod przewodnictwem „mistrzów – przyrodników”, w otoczeniu liczącego niemal 200 lat parku krasnogrudzkiego, młodzi ludzie poznawali świat ptaków, drzew, roślin, owadów i wykorzystując różne techniki artystyczne, stworzyli dwie książki, wystawę oraz widowisko – wszystko to w tematyce drzew.

Zawarte w książkach teksty powstały pod opieka ornitologa, Marcina Siuchno, a wersja w alfabecie Braille oraz ilustracje do niej zaprojektowane zostały przez Karolinę Banaszkiewicz-Badurę (https://gimnastykawyobrazni.pl/)

Oprócz tej książki, w ramach projektu, powstała również druga, ilustrowana pracami dzieci stworzonymi podczas zajęć plastycznych. Nosi ona tytuł „Drzewa. Atlas parku krasnogrudzkiego” i zawiera rozszerzone wersje tekstów o drzewach, które w całości można usłyszeć TUTAJ.