Niedokończona rozmowa na temat dialogu, mostu i Europy / Mostar 2023

Mostar 2023

13 grudnia 2023 "Niedokończona rozmowa na temat dialogu, mostu i Europy". Spotkanie z Krzysztofem Czyżewskim i Łukaszem Galuskiem prowadził Husein Oručević / Klub Książki "Ivo Andrić" Mostar 2023

Dotarłem wczoraj do Mostaru. Przywiozłem ze sobą mały traktat filozoficzny o niewidzialnym moście. Piszę go od czasu rozpętania się wojny w byłej Jugosławii. Wtedy po raz pierwszy przeszedłem po chybotliwej kładce na drugi brzeg Neretwy. Zawieszono ją na stalowych linach w miejscu zbudowanej przez neimara Hajrudina starej čupriji, jednej z najpiękniejszych budowli wzniesionych przez człowieka nad przepaścią. Opowiem o traktacie w Klubie Książki im. Ivo Andricia. Dopiero tutaj dowiedziałem się, że otrzymawszy Nagrodę Nobla, Andrić w całości przekazał ją na zakup książek do bibliotek w Bośni i Hercegowinie. 

9 listopada minęła 30 rocznica zburzenia Starego Mostu. O tym i o innych dramatach zburzonych mostów, a także o sztuce ich budowania, porozmawiamy z Łukaszem Galuskiem. Gospodarzami spotkania będą Mostarianie: Husein Oručević - prowadzenie, i Tanja Miljetić-Oručević - tłumaczenie. Bliscy sercu Mostarcy, od których niejednego się nauczyłem.