Łódź-łza / premiera eseju na dwa głosy z tekstem Krzysztofa Czyżewskiego w Gdańsku

Łódź-łza / premiera eseju na dwa głosy, ECS w Gdańsku,

Zapraszamy do Europejskiego Centrum Solidarności w Gdańsku na premierę performancu "Łodź-łza", której częścią będą teksty Krzysztofa Czyżewskiego i Tadeusza Sławka.

Jak pisze Krzysztof Czyżewski:

"...gdyby nagle miała rozebrzmieć pieśń z tej łodzi, przypomnielibyśmy sobie, my, pilni uczniowie, o Odyseuszu i pułapce syren, i nasi dostojni władcy pełni wszelkiej cnoty pewnie pospieszyliby z nakazem, by zalepić sobie uszy woskiem."

"Ta łódź z Lampedusy - za sprawą Jarosława Mikołajewskiego i Fundacji Signum - przybyła do Polski i wkrótce zacumuje w Gdańsku w Europejskim Centrum Solidarności. Wymieniając listy, zaczęliśmy z Tadeuszem Sławkiem pisać jej pieśń w formie filozoficznej medytacji. Do skomponowania muzyki przystąpił Bogdan Mizerski. Partie śpiewu przygotowuje Joanna Kściuczyk-Jędrusik. Premiera performance'u "Łódź-łza" już w sobotę (30 września 2023)."

30 września 2023

godz. 20.00

instalacja artystyczna

ogród zimowy, Europejskie Centrum Solidarności

wstęp wolny„Łódź-łza” to performance rozpisany na dwa głosy i instrument muzyczny, zbliżony w formie do dialogu filozoficznego, wzbogaconego dramaturgicznie specjalnie dla niego skomponowaną muzyką o charakterze medytacyjnym.
Dzięki zaangażowaniu Jarosława Mikołajewskiego łódź została sprowadzona do Polski przez Fundację Signum i przekształcona przez jej nowych właścicieli w mobilny pomnik uchodźców.

Scenariusz wydarzenia powstał poprzez listowną korespondencję dwojga myślicieli i pisarzy zaangażowanych w problematykę uchodźczą, etosu gościnności i etyki solidarności. Inspiracją i istotnym punktem odniesienia dla nich jest łódź z Lampedusy, którą kobieta z noworodkiem i piętnastoma mężczyznami przepłynęli z Afryki przez Morze Śródziemne, aż na tę włoską wyspę.

tekst | Krzysztof Czyżewski, Tadeusz Sławek
głos pierwszy | Tadeusz Sławek
głos drugi | Krzysztof Czyżewski
śpiew | Joanna Kściuczyk-Jędrusik
muzyka | Bogdan Mizerski
instalacja | łódź z Lampedusy, mobilny pomnik uchodźców

W zamierzeniu twórców performance’u korespondencja będzie trwała dalej, rozwijała się wraz z podróżą mobilnego pomnika uchodźców przez Polskę, wzbogacała się o listy, głosy innych osób, o dyskusje prowadzone zwłaszcza z młodym pokoleniem.
Organizatorem wydarzenia jest Fundacja Signum.

30 września 2023 Gdańsk

Więcej informacji na stronie ecs.gda.pl