Katsiaryna Chekatouskaya - rezydencja Pogranicze/Białoruś 2021

Katsiaryna Chekatouskaya 2021

W Międzynarodowym Centrum Dialogu kontynuowany jest program rezydencyjny POGRANICZE/BIAŁORUŚ.

Gościem trzeciej rezydencji w Krasnogrudzie jest Katsiaryna Chekatouskaya. Urodziła się i wychowała w Mińsku na Białorusi. Absolwentka Białoruskiego Państwowego Uniwersytetu Pedagogicznego ze specjalizacją psychologia pedagogiczna. W 2017 roku ukończyła Studium Sztuki Współczesnej i Dramatu w European College of Liberal Arts na Białorusi. Uczestniczyła w kilku międzynarodowych laboratoriach teatralnych.

Zawodowo związana z teatrem The Social Theatre Lab (Mińsk) jako dramatopisarz i aktorka. Pracuje w oparciu o materiały dokumentujące tematy ważne społecznie (przemoc w rodzinie, dyskryminacja, osoby uciskane i bezbronne, przemoc fizyczna).

Jest autorką sztuk teatralnych. W przedstawieniach pracuje nad problemami inspirowanymi własnymi doświadczeniami, za pomocą artystycznych metafor opowiada o sprawach społecznych, które są jej osobiście bliskie.

Dramaty jej autorstwa doceniane są na najważniejszych białoruskich i rosyjskich festiwalach, tłumaczone na język rosyjski i niemiecki, publikowane w antologiach. Obecnie do publikacji przygotowuje zbiór dramatów w języku białoruskim.


Rozmowa Katsiaryna Chekatouskaya i Krzysztof Czyżewski.

2 marca 2021, Krasnogruda.

Temat rezydencji:

Praca nad napisaniem dramatu, który będzie także scenariuszem do spektaklu, opowiadającym o zmianach które zachodzą na Białorusi.

"Przez ostatnie pół roku życie zwykłych Białorusinów wypełniły dramatyczne wydarzenia. Każdego dnia dzieje się coś ważnego, co może wpłynąć na nasze życie. Nie mamy siły i czasu, żeby się zatrzymać i spróbować zrozumieć, co się z nami dzieje. Bez zatrzymania się i refleksji, nie da się zrozumieć zachodzących zmian.

Przemyślenie przeszłych wydarzeń jest konieczne zarówno dla naszego społeczeństwa, jak i dla mnie osobiście, jako osoby, która brała w nich udział” - mówi Katsiaryna Chekatouskaya.

Czas resydencji: 14 luty 2021 - 7 marca 2021

POGRANICZE/BIAŁORUŚ - czytaj więcej o programie i rezydencjach