Andrej Januszkiewicz - rezydencja Pogranicze / Białoruś 2022

Andrej Januszkiewicz

Andrej Januszkiewicz urodził się w 1976 roku na pograniczu polsko-białoruskim w Wialikaja Bierastawica, w obwodzie Grodzieńskim.

Absolwent Wydziału Historycznego Grodzieńskiego Uniwersytetu im. Janki Kupały (1998). Doktor historii (2002). Strefa zainteresowań naukowych - historia społeczna i polityczna Wielkiego Księstwa Litewskiego w drugiej połowie XVI wieku.

Autor książek non-fiction „Wielkie Księstwo Litewskie, a wojna Inflancka 1558-1570” (2007), „Bitwa pod Ulą 1564” (2012). Redaktor naukowy wielu zborów historycznych i materiałów konferencyjnych.

W 2014 roku założył własne wydawnictwo. Dotychczas ukazało się w nim blisko 200 książek w języku białoruskim: od przekładów laureatów Nagrody Nobla do publikacji beletrystycznych autorów białoruskich oraz zagranicznych.

Przetłumaczył z języka polskiego „Bitwa pod Orszą 1514” Piotra Drużdża (2014).

16 maja 2022 roku wydawnictwo otworzyło księgarnię „Knihauka” w Mińsku, która była czynna tylko jeden dzień. Andrej Januszkiewicz oraz współpracownica księgarni Nasta Karnacka zostali aresztowani na 30 dni w oparciu o sfabrykowane zarzuty, faktyczną przyczyną było otwarcie białoruskiej placówki kulturalnej.


Termin rezydencji: 12 - 23 sierpnia 2022


Andrej Januszkiewicz
był uczestnikiem programu rezydencyjnego "Rozmów ciąg dalszy – polsko-niemiecko-białoruski program rezydencji dla autorów z Białorusi”, który Pogranicze realizuje wspólnie z Fundacją Genshagen oraz Białoruskim PEN Clubem. Współfinansowany jest on przez Fundację Współpracy Polsko Niemieckiej.

Podczas rezydencji:

„Literatura wobec przemocy” - 18 sierpnia (czwartek) 2022

Kawiarnia literacka „Piosenka o porcelanie”, Dwór w Krasnogrudzie

Spotkanie z białoruskimi pisarzami Paliną Stepanenko i Andrejem Januszkiewiczem. Rozmowę prowadzi Andrej Chadanowicz.