Powstała nowa pracownia - Pracownia Motyla w Podróży

Pracownia Motyla w Podróży - zajęcia z Da Hye Yang / październik 2023

Od połowy września swoją działalność rozpoczęła Pracownia Motyla w Podróży. Warsztaty muzyczne dla dwóch klas szkolnych oraz dla czterech grup przedszkolnych ze Specjalnego Ośrodka Szkolno-Wychowawczego nr 1 w Suwałkach prowadzi Magdalena Barszcz.

Pierwsze tygodnie były czasem zapoznania się ze sobą, rozmów o tym co lubimy, co jest dla nas ważne i o czym chcielibyśmy, aby opowiadała nasza muzyka. Od początku listopada zajęcia wraz z Magdą prowadzi artystka Da Hye Yang, która łączy swoją praktykę artystyczną z muzyką i medycyną. Urodzona w Korei Południowej, wychowywała się w Stanach Zjednoczonych, a obecnie mieszka w Portugalii. Gra na flecie poprzecznym, koreańskim danso, syntezatorze, a także tworzy instalacje dźwiękowe. Da Hye aktualnie pracuje nad książką dla dzieci, która opowiadać będzie o migracji z perspektywy małej dziewczynki, która musiała opuścić swój kraj.

Podczas warsztatów w ostatnich tygodniach zastanawialiśmy się nad rolą języka, uczyliśmy się śpiewać po koreańsku, improwizowaliśmy głosem wykorzystując dźwięki typowe dla języka polskiego i koreańskiego oraz onomatopeje. Graliśmy nie tylko na instrumentach, ale przede wszystkim wydobywaliśmy dźwięki z przedmiotów, które są dla nas ważne na codzień.

Magda i Da Hye współpracują razem od czasów studiów, tworząc wspólnie projekty artystyczne oraz warsztaty dla dzieci. Tym razem z uczestnikami pracowni przygotowują muzyczną opowieść o łodzi i podróży poprzez ocean rzeczy odległych i nieznanych do tych, które są nam bardzo bliskie.

fot. Agata Wasilewska