Tym razem naszym celem była Łódź, w której pobyt rozpoczęliśmy od dwóch spacerów - pierwszy, w którym naszym przewodniczką była pani Ewa Kamińska-Bużałek dotyczył codziennego życia i historii łódzkich włókienniczek. Drugi, poprowadzony przez panią Justynę Tomaszewską, skupił się wokół wielokulturowego dziedzictwa tego miasta. Jego zakończenie - pod jedną z dwóch ocalałych do dnia dzisiejszego łódzkich sukk, kiedyś używanych w trakcie święta Purim, wprowadziło nas w temat, który eksplorowaliśmy następnego dnia, czyli w żydowskie dziedzictwo i pamięć tego miasta.
Kolejny dzień rozpoczęliśmy od długiej wizyty na cmentarzu żydowskim, gdzie oglądając skromne macewy i ogromne mauzolea łódzkich fabrykantów próbowaliśmy uświadomić sobie ogromne dziedzictwo i różnorodność tego nieistniejącego już świata. Z cmentarza udaliśmy się na stacje Radegast, miejsce upamiętniające cierpienie i zagładę łódzkiego getta. Po południu w progi Fabryki Sztuki i teatru Chorea zaprosił nas Tomasz Rodowicz, który opowiedział o swojej wieloletniej pracy w tym miejscu oraz własnej drodze artystycznej i życiowej. Wtajemniczył nas też w codzienne działanie i funkcjonowanie tej instytucji. Dzień zakończył się spektaklem ,,Śmierć Pięknych Saren" w teatrze im. S. Jaracza.
Ostatni dzień podróży to przede wszystkim wizyta w Centrum Dialogu im. Marka Edelmana, gdzie wysłuchaliśmy historii powstania i funkcjonowania tego miejsca, a także otaczającego go Parku Ocalałych. Stamtąd ruszyliśmy do muzeum włókiennictwa, gdzie dźwięk pracy XIX wiecznych maszyn przywołał w pewnym stopniu do rzeczywistości to, o czym słuchaliśmy przez cały wyjazd. W drodze powrotnej do Sejn zatrzymaliśmy się jeszcze w Żelazowej Woli, gdzie odwiedziliśmy miejsce urodzenia Fryderyka Chopina i poświęcone mu muzeum. Za nami niezwykle intensywne, i wartościowe dni. Dziękujemy wszystkim, których dane nam było w trakcie tej podróży spotkać i poznać!
fot. Agata Wasilewska, Piotr Myszczyński i Staszek Czyżewski