Pracownia Książki Artystycznej w podróży do Warszawy

Pracownia Książki Artystycznej w Warszawie/ 12 października 2023

Pracownia Książki Artystycznej odwiedziła Warszawę. Z całą wiedzą, którą do tej pory zebrali na Sejneńszczyźnie, uczestnicy pracowni wyruszyli do stolicy, aby spotkać się z praktykami, dla których księgi i zbieranie historii stały się pasją i codzienną praktyką.

Pierwszym przystankiem było Archiwum Główne Akt Dawnych, gdzie Jarosław Zawadzki, na przykładzie ksiąg pochodzących nawet z XVI wieku, opowiadał o historii starodruków na ziemiach Rzeczpospolitej, o sposobie tworzenia ksiąg w tamtym okresie, a wszystko to z uwzględnieniem wspólnej, polsko-litewskiej historii. Wieczorem przyszedł czas na odrobinę rozrywki i odwiedzenie Och-Teatru, gdzie na scenie zobaczyć można było znanych dotychczas z telewizyjnych ekranów Cezarego Żaka i Artura Barcisia.

Kolejny dzień grupa rozpoczęła od wizyty w Manufakturze Papieru Czerpanego w Kobyłce, gdzie pięknie ugościła ich Małgorzata Lasocka. Po krótkim wstępie o historii papieru, przyszedł czas na warsztaty praktyczne - własnymi rękoma stworzyli arkusze papieru czerpanego oraz zdobyli go kolorem, tworząc przepiękne marmurkowe wzory. Po tym doświadczeniu, w Domu Spotkań z Historią, czekał na grupę już Jarosław Pałka, który opowiedział o wieloletnim doświadczeniu pracy z historią mówioną i sposobach na zbieranie relacji. To była wspaniała podróż pełna inspiracji, nowej wiedzy i otwierająca na nowe możliwości stworzenia własnych ksiąg w przyszłości.