Podróż do korzeni - spotkanie Pracowni Książki Artystycznej z artystką książki Natalią Szostak

Sejneńska Akademia Artystyczna/Spotkanie z Natalią Szostak - wykład / 26.09.2023

We wtorek, 26 września, uczestnicy Pracowni Książki Artystycznej spotkali się z artystką wizualną, autorką wyjątkowej książki "Ekstrakcja" - Natalią Szostak.

Spotkanie było swoistą podróżą do korzeni, do której punktem wyjścia była powieść rodzinno-roślinna "Ekstrakcja". Autorka przedstawiła proces powstawania tej niezwykłej artystycznej książki począwszy od zbierania rodzinnych historii i związanych z tym podróży, przez udział jaki w tworzeniu książki miało doświadczenie artystyczne Natalii, aż po sposób prezentacji zebranych materiałów w całość.

Doświadczenie Natalii było też pretekstem do rozmów o tym w jaki sposób uczestnicy pracowni będą mogli zbierać materiały do swoich przyszłych książek.

Spotkanie to było wstępem do zajęć praktycznych, podczas których powstaną kompozycje roślinne inspirowane ilustracjami zawartymi w książce "Ekstrakcja".

Natalia Szostak - urodzona w 1980 r. w Szczecinie. Autorka prac z pogranicza tradycyjnych i nowych technik plastycznych, działania w przestrzeni i tekstu. W latach 1999–2009 przebywała w Paryżu, San Francisco i na Brooklynie w Nowym Jorku. Absolwentka Uniwersytetu Stanowego San Francisco w Kalifornii (malarstwo i rysunek – lic., 2007), Akademii Sztuki w Szczecinie (Grafika – mgr, 2012) oraz Uniwersytetu Artystycznego w Poznaniu ( malarstwo i rysunek – dr, 2018). Adiunkt na Wydziale Grafiki szczecińskiej Akademii Sztuki, gdzie od 2019 r. prowadzi autorską Pracownię Koncepcji Obrazu.

Laureatka nagrody dla wyróżniających się młodych artystów w międzynarodowym konkursie organizowanym przez X-Power Gallery w Los Angeles (2009) oraz Nagrody Artystycznej Miasta Szczecin (2014). Autorka społecznego projektu Platerøwka popularyzującego sztukę poza strukturami galeryjno-muzealnymi. Dwukrotna stypendystka Prezydenta Miasta Szczecin (2011, 2012) oraz stypendium dla najlepszych doktorantów Uniwersytetu Artystycznego w Poznaniu (2016–18). W 2019 r. nakładem TAiWPN Universitas ukazała się jej publikacja monograficzna pt. Materia doświadczenia i obraz.

fot. Agata Wasilewska