Wystawa prezentuje zbiory archiwum dokumentowanej od lat historii mówionej, w formie filmów, spisanych opowieści, fotografii z albumów, dokumentów i pamiątek.
Wystawa nawiązuje do tradycji SILVA RERUM, tworzenia ksiąg domowych tzw. Biblii domowych, gdzie przez pokolenia rodziny utrwalały historię swych domów i ich mieszkańców.
Wystawa ma wymiar artystyczny. W centralnym miejscu znajduje się Otwarta Księga – rzeźba. Wkraczając w jej wnętrze poruszamy się po mapie dróg, jezior i przestrzeni, w której usytuowane są repliki domów z oznaczonymi nazwiskami mieszkańców czterech wiosek: Dusznicy, Krasnogrudy, Ogrodnik i Żegar.
Wszystkie napisy i teksty opowieści wyświetlane są w dwóch językach: po polsku i po litewsku. Na drewnianym postumencie znajduje się tyflografika przeznaczona dla osób niedowidzących, makieta wystawy pozwalająca poprzez dotyk doświadczyć obiektów umieszczonych w jej przestrzeni.
Wystawa powstała dzieki pracy i zaangażowaniu zespołu:
Małgorzata Sporek - Czyżewska - koncepcja wystawy oraz wieloletnia praca ze społecznością lokalna nad pamięcią rodzin;
Vasyl Savchenko - całościowy projekt plastyczny wystawy
Anastasija Lysyuk - opracowanie materiałów graficznych
Michał Szkudlarek - aranżacja świetlna i multimedialna
Tomasz Hentertan - wykonanie instalacji mapy na podłodze
Marek Pawłowski - wykonanie technicznej aranżacji przestrzeni wystawienniczej
Agata Szkopińska - działania promocyjne
Wystawę współtworzą Rodziny: Budzińskich, Bogdanowiczów, Dapkiewiczów, Jakubowskich, Janczulewiczów, Klimasarów, Kulesza-Milewskich, Łostowskich, Marcinkiewiczów, Okulanisów, Pietruszkiewiczów, Raglisów, Rakucewiczów, Skrypków, Waszkiewiczów, Werelichów, Wyżlańskich, Zianowicz-Brzezińskich.
„Dofinansowano ze środków Ministra Kultury, Dziedzictwa Narodowego i Sportu w ramach programu Narodowego Centrum Kultury Kultura - interwencje 2021”