FESTIWAL POZNAŃ POEZJI
„𝗣𝗼𝗲𝘁𝗸𝗶 𝘇 𝗨𝗸𝗿𝗮𝗶𝗻𝘆” – 𝘀𝗽𝗼𝘁𝗸𝗮𝗻𝗶𝗲 𝘇 𝗜𝗷𝗮̨ 𝗞𝗶𝘄𝗮̨, 𝗞𝗮𝘁𝗲𝗿𝘆𝗻𝗮̨ 𝗠𝗶𝗰𝗵𝗮𝗹𝗶𝗰𝘆𝗻𝗮̨, 𝗝𝘂𝗹𝗶𝗷𝗮̨ 𝗠𝘂𝘀𝗮𝗸𝗼𝘄𝘀𝗸𝗮̨
Prowadzenie: Aneta Kamińska
Tłumaczenie: Ryszard Kupidura
Atelier WIMAR Stowarzyszenie Łazęga Poznańska / ul. Św. Marcin 75 w Poznaniu
Wstęp wolny
Jak piszą organizatorzy:
„Nie ma teraz większej i ważniejszej poezji niż poezja ukraińska, która powstaje właśnie w tej chwili, na naszych oczach, w okopach, schronach, piwnicach, pociągach ewakuacyjnych, na przymusowej emigracji – pisałam w 2022 roku i powtarzam trzy lata później. Nie ma teraz innej poezji, która byłaby tak namacalna, sprawcza i potężna. Nie ma teraz innej poezji, która dawałaby moc i słowa ludziom tracącym wszystko. Nie ma silniejszych, dzielniejszych i bardziej odpowiedzialnych poetek niż poetki ukraińskie. Mogę to napisać, bo jestem zupełnie nieobiektywna, od trzech lat towarzysząc im krok w krok, dzień w dzień” – pisze Aneta Kamińska, tłumaczka poezji ukraińskiej, która poprowadzi spotkanie z Iją Kiwą, Kateryną Michalicyną i Juliją Musakowską, podczas pierwszego dnia Festiwalu Poznań Poezji.
Do Poznania przyjadą trzy poetki znakomite i ważne.
„A co to znaczy, że te poetki są ważne? To znaczy, że podczas wojny znajdują słowa i siły, żeby dokumentować świat zewnętrzny oraz wewnętrzny, stawiać tak opór, być razem z tymi, którzy walczą, żyją, tracą, cierpią, giną. To znaczy, że podczas wojny znajdują słowa i siły, żeby wychodzić i wyjeżdżać do ludzi, rozmawiać, tłumaczyć, opowiadać, odpowiadać na pytania, czytać wiersze. To między innymi dzięki nim pozostanie pamięć, ciągłość kultury i świadectwo wojny widzianej oczami kobiet – poetycki zapis codziennego trudnego życia między atakami rakietowymi, troski o bliskie osoby (ludzkie i nieludzkie) oraz bliskie miejsca, bo współczesne wiersze o wojnie to nie są wiersze o armatach" - tłumaczy Aneta Kamińska.
Podczas spotkania w Poznaniu obecna będzie także poezja Wiktorii Ameliny, poetki, która zginęła 1 lipca 2023 r. po rosyjskim ataku rakietowym na centrum Kramatorska. „My zostałyśmy, żeby o niej pamiętać, opowiadać, czytać i tłumaczyć jej teksty – co też uczynimy" - zapowiada Aneta Kamińska.