Spotkanie autorskie z Fatosem Lubonją w Łodzi

Fatos Lubonja - spotkanie autorskie w Łodzi - 12.11.2024

Wydawnictwo Pogranicze i Dom Literatury w Łodzi zapraszają do Łodzi na spotkanie autorskie z albańskim pisarzem, dziennikarzem, wydawcą i działaczem praw człowieka Fatosem Lubonją. Rozmowę wokół książki "Drugi wyrok" z autorem i jego tłumaczką Dorotą Horodyską poprowadzi Magdalena Rekść.

12 listopada 2024 (wtorek)
godz. 18:00
Dom Literatury w Łodzi (ul. Roosevelta 17)
wstęp wolny

Podczas spotkania będzie możliwość zakupu książki w promocyjnej cenie 38 zł (płatność kartą i gotówką).

"W sfingowanym przez reżim Envera Hodży procesie – prowadzonym przy drzwiach zamkniętych i bez obrońców – na podstawie zeznań fałszywych świadków orzeczono kary śmierci dla Fadila Kokomaniego, Vangjela Lezho i Xhelala Koprencki. Dziewiętnastu pozostałych więźniów otrzymało kary od szesnastu do dwudziestu trzech lat więzienia. Drugi wyrok dokumentuje te wydarzenia w komunistycznej Albanii chronologicznie – od końca 1978 roku do maja 1979. Fatos Lubonja opowiada je z perspektywy uczestnika procesu. Książka jest zapisem odwagi i rozsądku, tchórzostwa i podłości, rozpaczy i nadziei. Nic tutaj nie zostało zmyślone, podkolorowane czy dodane. Prawdziwe są realia i prawdziwi protagoniści występujący pod własnymi nazwiskami: dwudziestu dwóch aresztowanych więźniów, śledczy, prokuratorzy i sędziowie, donosiciele i fałszywi świadkowie. Autentyczne są zeznania świadków, akt oskarżenia i wyroki. Prawdziwe są napięcie i niepewność, zdrada i kłamstwo, solidarność i współczucie. Prawdziwy jest także strach przed śmiercią." - Dorota Horodyska

O autorze:
Fatos Lubonja - urodzony w 1951 r. wybitny albański pisarz, publicysta i wydawca, działacz praw człowieka, długoletni więzień polityczny. Z wykształcenia fizyk. W 1973 r. w wieku 23 lat aresztowany za antyalbańską propagandę i agitację; początkowo skazany na siedem lat więzienia, następnie na dodatkowych szesnaście. Wyszedł po 17 latach, w 1991 r. Mieszka w Tiranie. Jeden z najsłynniejszych albańskich publicystów, autor książek wspomnieniowych i publicystycznych, tłumaczonych na różne języki. Od 1994 roku wydawca i redaktor naczelny kwartalnika społeczno-kulturalnego „Përpjekja” („Wysiłek”), uznanego w 2005 roku za najlepsze albańskie czasopismo. Za działalność na rzecz praw człowieka otrzymał w 2001 roku nagrodę „Human Rights Monitor” oraz tytuł „Człowieka Roku 2000” przyznany przez Albańską Fundację na Rzecz Społeczeństwa Obywatelskiego. Ponadto laureat m.in. Nagrody Alberta Moravii (2002) oraz Nagrody Herdera (2004).

O tłumaczce:
Dorota Horodyska - tłumaczka, eseistka, członkini Stowarzyszenia Pisarzy Polskich. Tłumaczyła najbardziej znanych autorów albańskich.

O prowadzącej:
Magdalena Rekść - polska politolożka i bałkanistka, wykładowczyni Uniwersytetu Łódzkiego. Zainteresowania badawcze: metodologia nauk o polityce, mity i stereotypy polityczne, pamięć i tożsamość zbiorowa, wyobrażenia zbiorowe, Bałkany w XX i XX w., Bałkany w polityce międzynarodowej, mniejszości narodowe i etniczne w Europie Południowo-Wschodniej

Spotkanie z Fatosem Lubonją w Łodzi - grafika