Spektakl plenerowy - Wszyscy śnimy pod jednym dachem


Podstawowym założeniem naszego zadania jest stworzenie plenerowego spektaklu muzycznego, który opowiadać będzie historię nieba zainspirowaną dawnymi wierzeniami i mitami o zjawiskach astronomicznych. Do naszej pracy zaprosiliśmy lokalną społeczność litewsko-polską z naszego regionu, z wiosek ze sobą sąsiadujących - z Żegar, Dusznicy i Krasnogrudy. W tworzeniu spektaklu będą brały udział trzy pokolenia mieszkańców - dziadkowie, rodzice i dzieci. Ważną częścią naszego przedsięwzięcia będą regularne warsztaty z młodymi artystami z Litwy i Polski:

Daniel Namiotko – aktor teatralny i filmowy pochodzący z Sejneńszczyzny. W 2022 roku zagrał w filmie Filière criminelle w reżyserii Daniela Markowicza. Na stałe związany jest z Teatrem Polskim w Poznaniu. W 2021 roku współtworzył spektakl Żyjesz naprawdę w innym świecie, którego premiera odbyła się w Centrum Rezydencji Teatralnej Scena Robocza w Poznaniu.

Eglė Kašėtienė - jest historykiem kultury i antropologiem, etnomuzykologiem i performerem ludowym, a także twórcą projektów poświęconych tradycyjnej kulturze dziukijskiej, w tym festiwalu „Čiulba Ulba”.

Rokas Kašėta - muzyk, multiinstrumentalista, twórca instrumentów muzycznych, performer ludowy. Pasjonat kultury dziukijskiej, wokół której jest współtwórcą wielu projektów i wydarzeń.

Kamila Kolter - muzykoterapeutka. Prowadząca kąpiele w wibracjach mis kryształowych i harfy kryształowej, koncertów relaksacyjnych i harmonizowania kamertonami terapeutycznymi. Prowadząca kręgi kobiet oraz warsztaty z tańcem intuicyjnym.

Scenografia: Marta Sitarz - artystka wizualna, scenograf teatralny i festiwalowy. Darzy szczególnym zainteresowaniem tworzenie przestrzeni immersywnych, bezpośredniość i intymność doświadczeń na żywo. Nie obca jej zarówno praca konceptualna, jak i manualna czy budowlana.

Naszym partnerem międzynarodowym będzie litewska organizacja Samanukės, która zajmuje się badaniami dzukijskich tradycji muzycznych i kulturowych. Organizacja tworzona jest przez młodych muzyków i etnomuzykologów, którzy wykonują muzykę tradycyjną, organizują festiwale i warsztaty dotyczące tradycji dziukijskich, a także łączą tradycyjne wykonawstwo z nowatorskim podejściem i brzmieniem.

Podczas pracy będziemy odkrywać tajemnice sejneńskiego nieba w historiach dawnych mieszkańców tych terenów, a także w bałtyjskich mitach i wierzeniach, które są ważnym elementem europejskiego dziedzictwa kulturowego. Wychodząc od lokalnej perspektywy pragniemy nadać naszej narracji szerszy, europejski wymiar poprzez odwołanie się do wspólnych wartości i dziedzictwa, jednocześnie poszukując dla niej współczesnej, aktualnej formy i języka. Śpiewając wspólnie pieśni i snując naszą opowieść przy specjalnie stworzonej przez artystów scenografii zbudowanej głównie z materiałów pozyskanych z recyklingu i kolorowej grze świateł, zabierzemy publiczność w podróż po kosmosie.

Dofinansowano ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego w ramach Programu kulturalnego polskiej rezydencji w Radzie Unii Europejskiej 2025 w ramach programu dotacyjnego SYNERGIE.